כידוע, כל תושבי מדינת ישראל מעל לגיל 19 מחויבים לשלם מס דמי בריאות. עם זאת, מה שלא כולם יודעים זה שערך המס הוא בגובה של 3% מסך ההכנסות החודשיות, אם כי גם מובטלים נדרשים בתשלום המס. לאור כל זאת, ערך המס אינו שווה בין כולם, אלא מושפע מהגובה של השכר החודשי. עוד נחדד שתושב המדינה שמשתכר מעל ל5,171 ש”ח בחודש נדרש לשלם כ5% נוספים, וזאת עבור החלק היחסי שמעל הסכום שצוין. 

כל זאת מוביל לידי כך שלעיתים שכירים ועצמאיים משלמים דמי ביטוח עודפים, במיוחד אם מדובר באנשים שעובדים ביותר ממקום עבודה אחד, אם כי קיימים מקרים נוספים. מתי אם כן נדרש לבחון היתכנות להחזר מס ומה חשוב לדעת בנושא? ניגשנו לבדוק, כל הפרטים כאן בפנים!

מי זכאי להחזר מס בריאות?

ראשית ראוי להבהיר שמס בריאות מגולם בדמי הביטוח הלאומי, ועל כן החזר מס בריאות וביטוח לאומי הולכים ביחד. חושדים שנוכו מהמשכורת שלכם דמי ביטוח לאומי שלא לצורך? שווה לערוך בדיקה! כאן נבהיר שמי שעשוי להימצא כזכאי לקבלת החזר מס ביטוח בריאות פרטי הוא אדם שעונה על אחד מתוך שני הקריטריונים הבאים:

 • שכירים שעובדים ביותר ממקום עבודה אחד.
 • מי שמקבל פנסיה מוקדמת ובנוסף לקצבה נהנה ממקור הכנסה משלים.

לקריאה אודות החזרי מס לשכירים>>
לקריאה אודות החזרי מס לעצמאים>>

לאור כל זאת ראוי לחדד שמי שמבקש להימנע ממצב של תשלום יתר לביטוח לאומי ועונה על אחד משני הפרמטרים הנ”ל, נדרש לבצע תיאום מס. עם זאת, בעוד שהנתון הזה נחשב ידוע, רבים אינם מודעים לנתון הבא: בין היתר נדרש להגיש בקשה לתיאום דמי ביטוח לאומי!

עד מתי ניתן להגיש בקשה להחזר מס בריאות?

חשוב לדעת שכמו שבשאר המקרים שנוגעים להחזרי מס, כך גם כאן ניתן להגיש בקשה עבור החזר מס בריאות עד כ 7 שנים אחורה, משמע נכון לשנת 2023 ניתן להגיש בקשה רק עבור שנת 2016 והילך. אי לכך אם הנתון הזה נודע לכם רק לאחרונה ובמקביל חושדים שלפני כמה שנים שילמתם דמי בריאות עודפים, בהחלט שווה לערוך בדיקה. כיצד? ובכן אם ההכנסה העיקרית היא עד 7,122 ש”ח בחודש, כל שנדרש לעשות זה לפעול באופן מקוון, דרך האתר של ביטוח לאומי. 

מנגד, אם ההכנסה הכוללת מעל ל47,465 ש”ח בחודש, הרי שאז כבר נדרשים לפעול דרך הסניף של ביטוח לאומי. מבקשים להבין מהו השכר הקובע עבור השנים החולפות? מומלץ להיעזר באתר של ביטוח לאומי.  

דגשים משלימים

  • אם טעיתם לחשוב אחרת, ביטוח לאומי אומנם גוף ממשלתי, אך אינו יוזם בדיקת זכאות, ולכן אם חושבים שמגיע החזר מס ביטוח בריאות פרטי, נדרש לפעול – להגיש בעצמכם בקשה להחזר.
  • מבקשים לקבל החזר עבור השנה הנוכחית? במקרה זה יש לפנות למעסיק, או לחלופין לגוף שמשלם את הפנסיה שלכם.
 • אם מבקשים להגיש בקשה עבור החזר מס בריאות, הגיעו מצוידים בטופס 106 מטעם מקום העבודה.
 • מומלץ להזמין חישוב החזר מס עד כ7 שנים אחורנית, מקסימום תגלו שלא מגיע לכם שקל.
 • ניתן לחשב לבד כמה דמי ביטוח מגיעים לכם, וזאת בהתבסס על נתוני השכר והניכויים, כאשר חיוני להתבסס על הנתונים שמופיעים בטופס 126.
 • אם המעסיק אינו מעביר טופס 126, יש להגיש טופס 106 מסך מקומות העבודה שבהם עבדתם בשנה שעומדת על הפרק, וזאת למוקד תיאומי מס באופן מקוון.
 • ערך ההחזר נדרש ליישר קו עם עליית המדד האחרון שפורסם טרם התאריך שבו שילמתם מס בריאות מיותר.
 • בהנחה וההחזר מועבר לאחר כשנה ממועד הגשת הבקשה, הוא יידרש להכיל ריבית של 1%.
 • יש לקחת בחשבון שאם קיימים חובות מול ביטוח לאומי, המוסד רשאי לנכות את גובה החוב מסך ההחזר שעומד על הפרק.  

טיפ לדרך

לסיכום נציין שתמיד שווה לבדוק האם קיימים ברקע תשלומים עודפים ולפעול בהתאם. כמו כן, אם מבקשים מראש להימנע ממצב שבו מנוכים דמי ביטוח עודפים, חיוני להקפיד על תיאום ניכויים מול ביטוח לאומי. בהצלחה! 

 

כותב המאמר: צוות האתר

הצוות שלנו ב-WINTAX מורכב מיועצי מס מקצועיים ומסורים שסייעו לעשרות אלפי משקי בית בקבלת החזרי מס גבוהים ממס הכנסה. עם שנים של ניסיון וידע עמוק בתחום, הצוות שלנו מתמחה במיצוי כל הזכויות וההטבות על מנת להשיג את התוצאה הטובה ביותר עבור לקוחותינו. אנו גאים להציע שירות אישי, מקצועי ואמין.

בדיקת זכאות ללקוחות חדשים
25
שנות ניסיון
מייצגים מורשים במס הכנסה וביטוח לאומי

מס’ מייצג
311191100
רשות המיסים המוסד לביטוח לאומי
מייצגים מורשים במס הכנסה