אז מה היא בדיוק ההטבה אותם מקבלים בגין סיום תואר שני? ההטבה בדמות של החזר מס תואר שני ניתנת בצורה של נקודות זיכוי ממס.  נקודות הזיכוי הינן נקודות נצברות אשר מאפשרות הפחתה וזיכוי מגובה המס אותו אתם נדרשים לשלם למס הכנסה מדי חודש. נכון לשנת 2023, שוויה של נקודת זכות אחת בחודש עומד על כ- 235 ש”ח בחודש וכ2,820 בשנה.

בניגוד להטבות מס אחרות נקודות הזיכוי הינן נצברות ומוענקות בכל מקרה בו מתקיימים התנאים לזכאות, בלי כל קשר לגובה ההכנסה של העובד או כמות הנקודות שכבר צבר, באופן הזה שהנקודות עשויות להפחית את תשלום המס עד למצב בו לא ישולם מס כלל. גובה ההחזר עבור תואר שני השתנה בשנים האחרונות.

עד לשנת 2014 אפשר היה לקבל נקודות זיכוי למשך פרק זמן משתנה בתלות במשך התואר, יחד עם זאת, החל משנת 2014 הוחלה רפורמה בתחום ונקבע שההטבה עבור סיום תואר שני תהיה חצי נקודת זיכוי למשך שנה, ואותה יהיה ניתן לממש באחת משתי השנים שלאחר התואר. את חצי נקודת הזיכוי מוטב לקבל בשנה בה ירוויח הבוגר סכומים גבוהים יותר, כך שההטבה תבוא לידי ביטוי במלואה ותקזז תשלום מס באופן המרבי.

כיצד בדיוק מקבלים החזר מס תואר שני?

אף במידה ואתם חושבים שמגיעים לכם לקבל החזר מס תואר שני ואף במידה ומגיעים לכם החזרים כאלה בגלל כל סיבה אחרת, יש כמה פעולות שתוכלו לעשות. קודם כל, יש לכם אפשרות לעשות בירור אונליין בכוחות עצמכם ולראות האם אתם שייכים לקטגוריה כזו או אחרת של אנשים שמגיעים להם החזרי מס.

כמו כן, יש באפשרותכם לפנות באופן ישיר לרשות המיסים ולברר מולה האם אתם עונים על הדרישות וכיצד יש לבקש את החזרי המס. על פי רוב, בין אם מגיע לכם החזר מס תואר שני ובין אם מגיעים לכם החזרים בגין סיבה אחרת, יש למלא בקשות ולצרף אי אילו טפסים. לא מדובר על עניין מורכב מידי ואת כל המידע ניתן לקבל ישירות מרשות המיסים, באופן הזה שחבל יהיה לוותר על הכספים שמגיעים לכם.

כמו כן, קחו בחשבון שאתם יכולים גם לקבל החזרי מס בצורה רטרואקטיבית ברוב המקרים. תוהים מה זה אומר? פשוט מאוד: שאפילו אם ידעתם על העניין הזה ואפילו אם לא הגשתם בזמן את הבקשה להחזרי מס, עדיין  יש באפשרותכם לעשות את זה אף במידה וחלפו כמה שנים.  יש מקרים שבהם המגבלה היא על שש שנים אחורה אבל יש גם מקרים שבהם המגבלה היא של פחות שנים ולכן בכל זאת צריך להיות עם היד על הדופק בנושא.

מי זכאי ליהנות מן ההטבה של החזר מס תואר שני?

כפי שניתן לתאר משמה של ההטבה – מי שסיים ללמוד תואר שני. ברם, ישנם כמה דגשים חשובים שמשפיעים על הזכאות להטבת המס. קודם כל, על מוסד הלימודים להיות מוסד לימודים ישראלי המוכר בארץ, ומכיוון שכך מי שסיים לימודי תואר שני במוסדות אקדמיים שלא בישראל לא זכאי להטבת המס.

לא כל המוסדות להשכלה שמחלקים תואר שני (מ.א, מאסטר, מוסמך או בכל כינוי אחר) במדינת ישראל מוכרים על ידי המועצה להשכלה גבוהה בישראל. תואר שני שלא מוכר על ידי המועצה להשכלה גבוה לא מעניק את ההטבה ולא מהווה רכיב שכר בשירות הציבורי – יש לשים לב לכך בעת בחירת מוסד הלימודים.

זה לא משנה באיזה מסלול נעשה התואר השני כל עוד הוא מוכר בתור תואר שני – בין אם הוא נעשה במסלול המחקרי (שדורש כתיבה של עבודת מחקר מעמיקה, תזה) או במסלול העיוני (שבמתכונתו דומה לתואר הראשון שכולל בעיקר הרצאות וסמינריונים.

כותב המאמר: צוות האתר

הצוות שלנו ב-WINTAX מורכב מיועצי מס מקצועיים ומסורים שסייעו לעשרות אלפי משקי בית בקבלת החזרי מס גבוהים ממס הכנסה. עם שנים של ניסיון וידע עמוק בתחום, הצוות שלנו מתמחה במיצוי כל הזכויות וההטבות על מנת להשיג את התוצאה הטובה ביותר עבור לקוחותינו. אנו גאים להציע שירות אישי, מקצועי ואמין.

בדיקת זכאות ללקוחות חדשים
25
שנות ניסיון
מייצגים מורשים במס הכנסה וביטוח לאומי

מס’ מייצג
311191100
רשות המיסים המוסד לביטוח לאומי
מייצגים מורשים במס הכנסה