אנשים שטסים לחו”ל עושים לא מעט שיעורי בית מקדימים, אך הרוב הגדול נוטה לפספס מידע חיוני – ניתן לקבל החזר מס!

ניתן לקבל החזר מס בין אם רכשתם נייד חדש בכרתים, נעליים בקפריסין, או פשוט בגד בדובאי. תוהים האם החוק תקף עבור כל מוצר ועבור כל יעד, מנסים להבין כיצד ניתן לממש זאת, או עד כמה התהליך מורכב? כל המידע מחכה לכם כאן! 

ראשית נעצור לחדד מהו ההיגיון שעומד מאחורי האפשרות לרכוש בחו”ל וליהנות מהחזר מס. ובכן לא מעט מדינות מבקשות להגדיל את היקף תיירות החוץ, כך שהן מציעות פטור ממע”מ, פטור מאותו ערך מוסף שלרוב נע בין 10% ל20%, כאשר במדינות אירופאיות המע”מ בקלות יכול לעקוף את רף ה20% ובכך להוות נתח משמעותי מסך הרכישה.

להלן מספר דוגמאות – החזר מע”מ במדינות השונות:

 • החזר מס בפריז – עשוי להחזיר 21% מערך הרכישה.
 • החזר מס בצ’כיה – עשוי להחזיר 21% מערך הרכישה.
 • החזר מס בגרמניה – עשוי להחזיר 19% מערך הרכישה.
 • החזר מס בדובאי – עשוי להחזיר 5% מערך הרכישה.
 • החזר מס בורשה – עשוי להחזיר 23% מערך הרכישה.

כל מדינה והחוקים שלה

 

בנקודה זו ראוי לציין שקיים חופש תמרון משמעותי. יש מדינות שמגדירות באלו חנויות וקטגוריות תינתן ההטבה, משמע אין מדובר בחוק גורף, אלא כל מדינה שומרת לעצמה את הזכות להגדיר תנאי רכישה והחזרי מע”מ. עם זאת, כן ניתן לומר שעל מנת להשיג החזר מס בחו”ל נדרש לעבור סכום מינימום (בכל חנות), ואף מוטב לברר מראש האם מדובר בחנות שמעניקה החזר מס. 

כל שעליכם לעשות – הליך קבלת ההחזר

 

מבקשים לנצל החזר מס בארצות הברית, החזר מס בבודפשט, או החזר מס באיטליה? ובכן אין זה משנה היכן שוהים או רוכשים, בכל מקרה נדרשים לבקש מהמוכר טופס החזר מס ((TAX FREE, להציג דרכון (צילום דרכון לא תמיד מספיק), לוודא שהמוכר לא טעה באיות השם (שלב קריטי) ולצאת מהחנות עם הטופס המדובר. 

השלב הבא מתייחס להגעה אל שדה התעופה המקומי. בשדה התעופה יש לגשת לדלפק מס הכנסה ולהציג את סך הפריטים שמבקשים לקבל עליהם החזר, כאשר חיוני לבצע זאת טרם מגיעים לעמדת הצ’ק אין. בהנחה שסך הפריטים יאושרו ויוחלט שאכן מגיעים החזרי מס, תעברו לתחנה נוספת ובסוף התהליך תוכלו לבחור בין מטבע מקומי לבין העברה ישירה לחשבון הבנק. פשוט? כן ולא. בחלק מהמדינות חברה פרטית אחראית על החזרי מס, ואם זהו המקרה, תתכוננו לשלם עמלה. 

8 טיפים מסייעים

 

 • טיפ מס’ 1: מוטב לארוז את כל אותם מוצרים שמבקשים להשיג עבורם החזר מע”מ באופן נפרד ונגיש. 
 • טיפ מס’ 2: גם אם מדובר בפריט לבוש, כגון נעליים או מעיל, אל תמהרו להוריד את הטיקט. בחלק מהמקומות נדרש להציג את הפריט במצבו המקורי. כולל טיקט ואריזה המקורית. חושבים ללבוש את המעיל החדש ולהשאיר עליו את התווית? לא מומלץ. 
 • טיפ מס’ 3: קחו בחשבון שהתהליך לוקח זמן, כך שיש לתכנן את זמני ההגעה לשדה התעופה בהתאם, במיוחד אם מדובר בתקופת תיירות עמוסה. 
 • טיפ מס’ 4: אם מדובר בקבוצת מטיילים שרכשה ביחד פריטים באותה חנות (כדי לעבור את סכום המינימום), נדרש לתאם בין סך חברי הקבוצה הגעה משותפת לדלפק מס הכנסה. 
 • טיפ מס’ 5: קחו בחשבון שבמקרים שבהם ההחזר מבוצע ע”י חברה פרטית, העמלה עשויה להיות מאוד גבוהה (למשל 50%), כך שלא תמיד שווה להשקיע בתהליך, משמע מוטב לברר מראש במה דברים אמורים.
 • טיפ מס’ 6: אם מתפתים לבחור באופציה היותר נוחה וכלכלית, החזר מס ישירות לחשבון הבנק, מוטב לקחת בחשבון שהעמלה תהיה מאוד גבוהה, כך שאם ההחזר יחסית נמוך, ייתכן שלא יישאר הרבה ממה שיועבר – לשיקולכם!
 • טיפ מס 7: יש חנויות שבהן ניתן לקבל את ההחזר ישירות מהחנות, כך שתמיד שווה לערוך בירור מקדים. עם זאת, חשוב לברר כמה עמלה נדרש לשלם עבור השירות.
 • טיפ מס’ 8: סכום המינימום שנדרש לעבור בכל חנות שונה ואף עשוי להיות מחושב באופן שונה, כך שתמיד מוטב לברר מחדש. 

מורכב אך אפשרי

 

לסיכום נציין שבהחלט היה יכול להיות נחמד לו היינו רוכשים, מציגים דרכון וסוגרים את הפינה מול המוכר, כך שבאופן מידי ההחזר היה מועבר לחשבון הבנק. עם זאת, המציאות היא שלבירוקרטיה יש לא מעט היכן להשתכלל, ועד שזה יקרה, רק נותר להכיר את החוקים ולהשיג מהם את המרב. 

 

כותב המאמר: צוות האתר

הצוות שלנו ב-WINTAX מורכב מיועצי מס מקצועיים ומסורים שסייעו לעשרות אלפי משקי בית בקבלת החזרי מס גבוהים ממס הכנסה. עם שנים של ניסיון וידע עמוק בתחום, הצוות שלנו מתמחה במיצוי כל הזכויות וההטבות על מנת להשיג את התוצאה הטובה ביותר עבור לקוחותינו. אנו גאים להציע שירות אישי, מקצועי ואמין.

בדיקת זכאות ללקוחות חדשים
25
שנות ניסיון
מייצגים מורשים במס הכנסה וביטוח לאומי

מס’ מייצג
311191100
רשות המיסים המוסד לביטוח לאומי
מייצגים מורשים במס הכנסה