החלום של כל אחד הינו לזכות בלוטו ולהרוויח סכום כסף מכובד שעמו הוא יוכל לסגור חובות, לסיים תשלומים או פשוט לצאת לחופשה שתמיד חלם עליה. אבל, אחד האלמנטים שרבים שוכחים בהליך הזכייה הינה הדרישה לתשלום מס זכייה על לוטו.

תשלום המס עשוי להוריד באופן משמעותי את הזכייה וחשוב לקחת אותו בחשבון לפני שמתחילים לתכנן מה עושים עם הזכייה הגדולה. החוק במדינת ישראל מגדיר שכל הכנסה של אדם, בין אם התקבלה כתוצאה מביצוע עבודה, כהכנסה מנכס ואף כקבלת פרס או זכייה בהגרלה. על כן, החוק רואה בזכייה בלוטו כהכנסה ולכן הזוכה נדרש בתשלום מס הכנסה על סכום זכייתו.

החזר מס על זכייה בלוטו – מי צריך לשלם מיסים על זכייה בלוטו והאם אפשר ליהנות מפטור במס?

כל תושב בארץ, אשר משלשל כספים לכיסו, נדרש לשלם אחוז מסוים מהכנסתו לרשות המיסים. כספי הזכייה בלוטו נכון לשנת 2023, קבלת פטור על זכייה בלוטו אפשרית כאשר סכום הזכייה אינו עולה על 32,760 ש”ח. עד לסכום זה מקבלים הזוכים פטור מלא מניכוי מס במקור. מעבר לסכום זה, ישנה חובת תשלום של מס הכנסה בסכומים משתנים. בהקשר זה חשוב לציין כי קיים טווח מסוים של סכומי זכייה, אשר בו ניתן לקבל פטור חלקי ממס זכייה על לוטו.

 

החזר מס על זכייה בלוטו – מה כדאי שתדעו על מס זכייה בלוטו?

קבלת פטור מתשלום מס זכייה על לוטו, מתאפשר בשנת 2023, ככל שסכום הזכייה בלוטו איננו חורג מ- 30,360 שקלים. זוכים שלא חרגו מסכום זה יקבלו פטור מלא מניכוי המס במקור. אולם מי שזכייתם חרגה מסכום זה, יהיו חייבים בתשלום למס הכנסה בסכום משתנה. לעניין זה, מן הראוי לציין שישנו טווח מוגדר של סכומים, שבעת הזכייה בפרס התואם לטווח זה, קבלת פטור חלקי ממס הכנסה עשויה להתאפשר.

נשאלת השאלה החשובה – כמה מס זכייה על לוטו אצטרך לשלם במידה וחרגתי מתקרת הפטור? זכיות בלוטו החייבות בניכוי מס הכנסה במקור, הן אך ורק זכיות בפרסים כספיים שסכומם חורג מ- 30,360 שקלים. בזכיות הנמוכות מסכום זה, רשאים הזוכים לקבל פטור מלא ממס הכנסה, וככל שמדובר על פרס בסכום של 30,360 עד 60,720 שקלים, יגבה מס זכייה של 35 אחוז בגין חלק מן הסכום בלבד. למותר לציין שהסכום שזכאי לפטור ממס זכייה על לוטו בטווח הזה, מצטמצם והולך עד שהוא מגיע לאפס, במידה וסכום הזכייה הגיע ל- 60,720 שקלים.

פירוש הדבר הינו שמסכום זכייה של 60,720 שקלים והלאה, שיעור המס שינוכה מכספי הזכייה יגיע ל- 35% מתוך הסכום הכולל, ללא אפשרות לקבלת פטור כלל. ועוד שאלה עקרונית – מה הוא  הסכום שיישאר בידי לאחר שאשלם מס זכייה על לוטו? לא בטוחים כיצד לחשב את הרווח שיוותר בידיכם אחרי שתשלמו את מס הזכייה על הלוטו? עקבו אחר ההנחיות לעיל – הפחיתו מסכום הזכייה שלכם את שיעור המס שקיבלתם, על מנת לגלות מה הסכום הסופי שנותר בידיכם.

בכדי לגלות מהי תקרת הפטור שלכם מניכוי מס במקור, עליכם להכפיל את גובה הפטור הנוכחי בשתיים. צריך להפחית מהתוצאה שקיבלתם את סכום הפרס שבו זכיתם. עכשיו עליכם להכפיל את הסכום הנ”ל ב- 0.35 בכדי לגלות מה שיעור מס ההכנסה שתשלמו. ההפרש שיצא לכם יהיה הסכום שעבורו תוכלו לקבל פטור ממס הכנסה. מסכום הזכייה שלכם עליכם להפחית את סכום הפטור לו אתם זכאים, כדי לקבל את גובה הסכום שתידרשו לשלם בגינו מס בשיעור של שלושים וחמישה אחוזים.

כותב המאמר: צוות האתר

הצוות שלנו ב-WINTAX מורכב מיועצי מס מקצועיים ומסורים שסייעו לעשרות אלפי משקי בית בקבלת החזרי מס גבוהים ממס הכנסה. עם שנים של ניסיון וידע עמוק בתחום, הצוות שלנו מתמחה במיצוי כל הזכויות וההטבות על מנת להשיג את התוצאה הטובה ביותר עבור לקוחותינו. אנו גאים להציע שירות אישי, מקצועי ואמין.

בדיקת זכאות ללקוחות חדשים
25
שנות ניסיון
מייצגים מורשים במס הכנסה וביטוח לאומי

מס’ מייצג
311191100
רשות המיסים המוסד לביטוח לאומי
מייצגים מורשים במס הכנסה