מי שמעט מברר, עשוי לגלות שמגיעים לו אלפי שקלים בחזרה, וזאת בעקבות תשלומי מיסים עודפים, כאשר מצב שכזה יכול להיגרם בשל מגוון סיטואציות. לצורך הדוגמה נציין שיש אנשים שמגיע להם החזר מס בגין סטטוס ימי מילואים, תואר ראשון, קניית רכב, מצב פיזי, ניהול עסק פרטי, הגובה של השכר החודשי, סטטוס משפחתי וכדומה. אי לכך מדי 6 שנים מוטב לעצור את השגרה ולערוך בדיקה, וכאן ראוי לציין שני דגשים חשובים:

  1. ניתן לקבל החזר מס באופן רטרואקטיבי ( עד כ6 שנים אחורה). מכאן שאם מדובר בשנת 2023, ניתן להגיש בקשה גם עבור שנת 2017. 
  2. בחלק מהמקרים ניתן להשיג את ההחזר באופן מקוון ובמקביל דרך הדואר, ובחלק מהמקרים כדי להשיג החזר מס חובה לעבור דרך הדואר. 

כיצד אם כן מבצעים החזר מס, מהו החזר מס שלילי בדואר ואלו מסמכים מוטב להכין מראש? כל התשובות כאן בפנים! 

גם ב2023 נדרש לעבור דרך הדואר

בעידן שבו נהוג לסגור לא מעט עסקאות באופן מקוון, עשוי להישמע מופרך שעדיין יש משימות שדורשות להגיע באופן פיזי אל סניף הדואר הקרוב. יש להבין שלמרות המהפכה הדיגיטלית, הדואר הוא עדיין מוסד חשוב וחיוני, ובטח כשעל הפרק עומד החזר מס בדואר. כאן נעצור לציין שבדרך כלל כאשר מבקשים להתנהל מול רשות המיסים, ניתן לבחור בין התנהלות מקוונת, לבין התנהלות מול רשות הדואר ובין התנהלות מול פקיד השומה שאליו שייכים, אם כי כפי שכבר ציינו, במקרים מסוימים הדואר מהווה אופציה יחידה.

כיצד יודעים? ובכן כל סיטואציה דורשת בחינה מקיפה, ולכן כשמבקשים לחוש שפועלים באופן אידיאלי, מוטב להשיג ייעוץ מקצועי. ליווי מקצועי לא רק יסביר מהם הסיכויים לקבל החזרים ואלו מסמכים נדרש להגיש, אלא גם ינחה מה ומול מי נדרש להתנהל.

מה עדיף – התנהלות עצמאית או מקצועית?

כאשר חושבים שמגיע החזר מס, ראשית רצוי לערוך בירור, וכיוון שעשויים להגיע החזרי מס בגין מגוון סיבות, מוטב שגוף מקצועי ילווה את התהליך. גוף מקצועי יידע לבחון שלל נתונים אישיים שנוגעים לסטטוס זוגי, רפואי משפחתי ותעסוקתי, ובהתאם לסך הממצאים ייצג מול מס הכנסה. אז נכון שניתן להגיש לבד בקשה עבור החזר מס דרך הדואר, אך אין תחליף לליוויי מקצועי. לא רק שבכוחו לקצר הליכים, אלא גם בכוחו לוודא שמקבלים כל שמגיע לכם. 

החזר מס שלילי בדואר

כאמור, יש סיטואציות שבהן ניתן לבחור כיצד להתנהל (עבור השגת החזר מס), ובמקביל יש סיטואציות שעבורן החזר מס דרך הדואר היא האופציה היחידה. כדוגמה לכך נעצור להסביר מהו החזר מס שלילי בדואר. ובכן, ראשית ראוי לציין שמדובר במענק שמיועד לתמוך ביציאה לשוק העבודה ולסייע למי שמשתכר באופן נמוך, מתוך מטרה לצמצם פערים חברתיים. במקרה זה כל עוד מדובר בהגשת בקשה ראשונה, חיוני לעבור דרך הדואר, מצוידים בתעודת זהות + שיק שכולל פרטי חשבון/אישור ממנהל הבנק על דבר ניהול חשבון. כאן ראוי לציין שגם בכל הנוגע לבדיקת החזר מס, ניתן להתנהל ישירות מול הדואר. שורה תחתונה? כל עוד מפנים זמן, הליך בדיקת החזר מס בדואר בגין “מענק עבודה” נחשב כתהליך מהיר ואמין. 

איך עושים החזר מס בדואר?

ביררתם קצת ושמעתם על החזר מס דואר ישראל ועתה מבקשים לטפל בסוגיית החזרי מס לשכירים בדואר, או בכל סוגיה אחרת בתחום? ובכן דבר ראשון שנדרש לעשות זה לבחון בגין איזו סיטואציה מבקשים להשיג החזר מס, כאשר חיוני להיעזר בייעוץ מקצועי. 

לאחר שמבינים מהי הסוגיה שעומדת על הפרק, נדרש להבין אלו מסמכים נדרש להציג, כך שלא ייצא מצב שפיניתם זמן, חיכיתם בתור ובסוף צרכים להגיע מחדש, פשוט כי היו חסרים מסמכים. עוד ראוי לצין שאם כבר מפנים זמן ומגיעים לסניף הדואר, מוטב לברר מראש גם לגבי החזרי מס לשכירים בדואר, וזאת כי הנתונים מלמדים ש80% מציבור השכירים אכן זכאים להחזר מס. ייתכן שההחזר מגיע בגין עבודה בשני מוקדים במקביל, בגין עבודה במקום אחד רק חלק משנת המס, בגין שינויים במצב המשפחתי, בגין תשלום עצמאי לקופת גמל, בגין תרומות מוכרות במס וכדומה.

טיפ חשוב!

לבסוף נעניק טיפ: טרם פונים לרשות המיסים, אם דרך הדואר ואם באופן מקוון, רצוי להיעזר בסימולטור. מדוע? כדי שלא יקרה מצב שבו מגלים שאתם הצד שחייב כספים לרשות המיסים.כותב המאמר: צוות האתר

הצוות שלנו ב-WINTAX מורכב מיועצי מס מקצועיים ומסורים שסייעו לעשרות אלפי משקי בית בקבלת החזרי מס גבוהים ממס הכנסה. עם שנים של ניסיון וידע עמוק בתחום, הצוות שלנו מתמחה במיצוי כל הזכויות וההטבות על מנת להשיג את התוצאה הטובה ביותר עבור לקוחותינו. אנו גאים להציע שירות אישי, מקצועי ואמין.

בדיקת זכאות ללקוחות חדשים
25
שנות ניסיון
מייצגים מורשים במס הכנסה וביטוח לאומי

מס’ מייצג
311191100
רשות המיסים המוסד לביטוח לאומי
מייצגים מורשים במס הכנסה