כסטודנט בישראל, אתה עשוי להיות זכאי להטבות מס מסוימות. הטבות המס לסטודנטים נועדות לעודד אנשים לפנות לחינוך השכלה גבוהה ולסייע בקיזוז עלויות החינוך כגון שכר לימוד, ספרים והוצאות אחרות, בתקופה מורכבת שבה רוב הסטודנטים אינם עובדים או עובדים במשרה חלקית, ולפיכך הינם בעלי מקורות הכנסה מוגבלים. במאמר זה נבחן את הקריטריונים לזכאות, את תהליך תביעת ההחזר ואת היתרונות הפוטנציאליים של החזר המס לסטודנטים בישראל.

פירוט הזכאות להטבות במס השונות עבור סטודנטים:

  1. הנחות בארנונה- כל סטודנט זכאי להנחה מסויימת בארנונה בהתאם לרמת ההכנסה שלו (“מבחן הכנסות”).
  2. זיכוי ממס הכנסה עבור לימודי תואר ראשון- סטודנט אשר סיים לימודי תואר ראשון זכאי לנקודת זיכוי אחת למשך שנה בשנת המס שלאחר סיום הלימודים או בשנה שלאחר מכן, בהתאם לבחירתו. שוויה של נקודת הזיכוי בשקלים הינו 2,820 ש”ח בשנה.
  3. זיכוי במס הכנסה עבור לימודי תואר שני- זכאות לחצי נקודת זיכוי בשנת המס שלאחר סיום התואר או בשנה שאחריה (שווי הטבה של 1,410 שקלים).
  4. זיכוי במס הכנסה עבור לימודי תואר שלישי – זכאות לחצי נקודת זיכוי עבור מי שסיים לימודי תואר שלישי במסלול ישיר
  5. נקודות זיכוי במס הכנסה בגין תואר ברפואה – כל אדם אשר סיים לימודי רפואה החל משנת 2014 זכאי לנקודת זיכוי אחת ממס בשנת הלימודים האחרונה או בשנה שאחריה, בנוסף לחצי נקודת זיכוי בשנה שלאחר מכן.
  6. פטור ממס  רכישה, תשלומי מע”מ ומכס לסטודנט חוזר עבור ייבוא חפצי בית – כל אדם אשר מוגדר כסטודנט חוזר זכאי לייבוא של יעד שני מוצרי בית מחו”ל, ללא הצורך לשלם תשלומי מס נוספים.
  7. דמי ביטוח לאומי מופחתים- סכום ביטוח לאומי ודמי ביטוח בריאות מופחת של 139 ש”ח לחודש.

מתי סטודנט זכאי להחזר מס?

לרוב, הפחתת מס גבוהה קורית כאשר סטודנטים לא הצהירו בתחילת שנת המס על היותם סטודנטים, ולכן למעשה לא ניצלו את הטבות המס ונקודות הזיכוי ממס המגיעות להם. כפועל מכך, יוצא ששילמו למעשה כמות גבוהה מדי של מסי הכנסה, ועל כן הם זכאים להחזרי מס ועדיין יכולים לתבוע את ההטבות הללו באמצעות הגשת החזר מס הכנסה מתוקן לרשות המסים בישראל. ניתן לעשות זאת בכל עת במהלך שנת המס או עד סוף שנת המס, 31 בדצמבר. חשוב לזכור שתהליך ההחזר עשוי להימשך מספר חודשים והתלמידים צריכים לתכנן בהתאם, להגיש את כל המסמכים הנדרשים ולנהל רישום של הוצאות הלימודים שלהם.

איך תהליך החזר המס עובד?

ניתן לבקש החזר מס עד 6 שנים לאחר תום שנת המס שעבורה אנו מבקשים את ההחזר. כך למשל, עבור טעויות בגביית המס שבוצעו בשנת 2022, נוכל לבקש החזרים עד שנת 2028. ניתן להגיש את ההחזר באופן ידני, אך לרוב מומלץ לבצע זאת באמצעות חברה מקצועית להחזרי מס אשר תטפל בטפסים ותעשה עבורכם את כל העבודה.

כותב המאמר: צוות האתר

הצוות שלנו ב-WINTAX מורכב מיועצי מס מקצועיים ומסורים שסייעו לעשרות אלפי משקי בית בקבלת החזרי מס גבוהים ממס הכנסה. עם שנים של ניסיון וידע עמוק בתחום, הצוות שלנו מתמחה במיצוי כל הזכויות וההטבות על מנת להשיג את התוצאה הטובה ביותר עבור לקוחותינו. אנו גאים להציע שירות אישי, מקצועי ואמין.

בדיקת זכאות ללקוחות חדשים
25
שנות ניסיון
מייצגים מורשים במס הכנסה וביטוח לאומי

מס’ מייצג
311191100
רשות המיסים המוסד לביטוח לאומי
מייצגים מורשים במס הכנסה