הרבה פעמים התפרצותה של מחלה בקרבכם או בקרב אחד מקרוביכם תשפיע באופן ניכר על המשך החיים. מחלות מסוימות עשויות להביא לפגיעה או אובדן כליל של יכולת עבודה, ולפעמים גם לקושי בביצוע פעולות יום יומיות, מה שמביא לקושי כלכלי מהותי, אשר יפגע ביכולת ההשתכרות והפרנסה של כלל באי הבית.

בשל הבעיות שצוינו להלן, מדינת ישראל מציעה מדיניות רווחה לתושביה, כך שאלו החולים במחלה כרונית או לחלופין במחלה קשה, אשר גוררת אחוזי נכות, להחזרי מס שונים. באופן הזה, מסייעת מדינת ישראל לחולים ולבני משפחותיהם, בדרך נוספת מעבר לתשלומי הביטוח הלאומי המגיעים לה.

למה קיים החזר מס הכנסה בגין מחלה?

מס הכנסה, כמו הביטוח הלאומי, מבין היטב שאותו אדם שסובל מנכות כזו או אחרת עלול להיפגע גם מבחינת כושר העבודה שלו. לכן הוא מציע מגוון של אפשרויות בתחום של החזר מס הכנסה בגין מחלה, מתוך מטרה אחרת ברורה: לנסות ולהקל על חייו של הנכה. עזרה כלכלית כמו החזר מס הכנסה בגין מחלה יכולה לסייע לנכה ולמשפחתו לשמור על רמת חיים, פחות או יותר, זהה לזו שאליה הם היו רגילים לפני התאונה או המחלה.

יש מקרים שבהם ניתן יהיה לקבל פטור מתשלומי מס הכנסה וזאת כאשר על פי חישובי המוסד לביטוח לאומי מדובר על נכה עם אחוזי נכות מאוד גבוהים או עם נכות מלאה.

משמע – בפועל סוג הפטור שניתן יהיה לקבל ממס הכנסה מחולק בפועל פי סוג הנכות שממנו סובל האדם. בהקשר הזה חשוב להבין שיש אנשים שזכאים לפטור ממס הכנסה בצורה אוטומטית, הווה אומר, הם אפילו לא יצטרכו להיאבק על זכותכם, אבל במקרים אחרים יהיה צורך למלא לא מעט טפסים ולהגיש בקשות שונות לפטור או להחזרים.

מי זכאי ליהנות מהחזר מס הכנסה בגין מחלה?

המענה לשאלה הזאת נקבע בידי המוסד לביטוח לאומי. הדרך לקבלת החזר מס הכנסה בגין מחלה מתחילה בידיה של וועדה בביטוח לאומי, ולאחר שזו קובעת אחוזי נכות עוברת הבקשה לקבל זיכוי לטיפולה של רשות המס.

אבל לא כל אחוז נכות מזכה בהכרח בהטבת מס. כדי לקבל זיכוי ממס בגין מחלה קשה או ממושכת יש לעמוד בלפחות אחד מהקריטריונים הבאים – קביעה של נכות רפואית בשיעור של מאה אחוזים למשך תקופה של לפחות שישה חודשים. 

קביעה של נכות רפואית בשיעור של תשעים אחוזים בחישוב משוקלל של כמה מחלות. איך נקבע החישוב המשוקלל? לאחר חישוב של מחלה אחת, נעשה חישוב אחוזי הנכות מתוך האחוזים הנותרים בלבד. לצורך העניין – חולה שסובל ממחלת לב ובגינה הוכרו עבורו שמונים אחוזי נכות, עדיין לא זכאי לקבל הטבת מס.

אולם אם נקבעו עבורו חמישים אחוזי נכות נוספים בגין מחלה נוספת, יחושבו עבורו האחוזים מתוך האחוזים הנותרים. כלומר חמישים אחוזים מתוך עשרים, מה שמוסיף לסך הכולל עוד עשרה אחוזי נכות. עשרת האחוזים הללו מצטרפים לשמונים האחוזים שהוא כבר קיבל בגין המחלה הראשונה, ובסך הכול הוא מגיע לתשעים אחוזי נכות בחישוב משוקלל וזכאי לקבל את ההטבה.

למרבה הצער ניתן לקבל את הטבות המס בגין מחלה ממושכת רק לאחר עמידה בקריטריונים אלו, כפי שנקבעו על ידי המוסד לביטוח לאומי. כל מחלה אחרת, מצערת, קשה ופוגעת ככל שתהיה, לא מוכרת כיום לעניין הטבות מס. למרות זאת, אם במהלך אמצע שנת מס סבלתם ממחלה ממושכת שלא זיכתה אתכם בהטבת מס אולם פגעה ביכולת ההשתכרות שלכם בפועל, ייתכן שאתם זכאים לקבל החזר מס בגין התקופה בה לא עבדתם.

גובה ההטבה צפוי להשתנות בין עובד לעובד, כתלות בזמן המחלה והשכר הממוצע של העובד בתקופה שקדמה לה. שימו לב כי ההטבה לא מעניקה רק פטור מתשלום מס מכאן ולהבא, אלא גם מאפשרת לקבל החזר מס עבור התקופה בה העובד היה חולה וטרם קיבל את ההטבה.

כותב המאמר: צוות האתר

הצוות שלנו ב-WINTAX מורכב מיועצי מס מקצועיים ומסורים שסייעו לעשרות אלפי משקי בית בקבלת החזרי מס גבוהים ממס הכנסה. עם שנים של ניסיון וידע עמוק בתחום, הצוות שלנו מתמחה במיצוי כל הזכויות וההטבות על מנת להשיג את התוצאה הטובה ביותר עבור לקוחותינו. אנו גאים להציע שירות אישי, מקצועי ואמין.

בדיקת זכאות ללקוחות חדשים
25
שנות ניסיון
מייצגים מורשים במס הכנסה וביטוח לאומי

מס’ מייצג
311191100
רשות המיסים המוסד לביטוח לאומי
מייצגים מורשים במס הכנסה