רבות לא יודעות, אך נשים שכירות שיצאו לחופשת לידה עשויות להימצא כזכאיות להחזר מס, וזאת נכון לשנת המס שלאחר שנת הלידה. מתי אם כן ניתן לנצל זאת, לאילו סכומי החזר ניתן לצפות והאם ניתן לנצל זאת גם באיחור של כמה שנים? מוזמנות להבין פעם אחת ולתמיד כל מה שחשוב לדעת בנושא, ועל הדרך אולי להרוויח כמה אלפי שקלים.

תזמון

 

ראשית נחדד שאישה שנמצאת בחופשת לידה צריכה לבחון האם מגיעים לה החזרי מס, אם כי רק בשנת המס שלאחר הלידה, וזאת רלוונטי כל עוד אותה אישה אינה ניצלה מגוון הטבות מס שמגיעות במהלך שנת המס הלידה התרחשה הלידה. כמו כן, את הבקשה ניתן להגיש בשנה שלאחר הלידה (בתום שנת המס), אך גם 5 שנים לאחר מכן (עד כ6 שנים מתום שנת המס שעבורה מבקשים לקבל החזר). 

מי עשויה להיות זכאית להחזר מס אחרי לידה?

 

אם ילדת בששת השנים האחרונות, ובאותה עת שלפני הלידה עבדת כשכירה, כך שנוכה משכרך מס הכנסה, בהחלט ייתכן שמגיעים לך החזרי מס. תוהה האם זכאית? תבדקי האם את עונה על אחד משלושת התרחישים הבאים:

  • חזרת לעבוד בשנת המס שעוקבת אחר שנת הלידה. 
  • לאחר הלידה כלל לא חזרת לעבוד כשכירה.
  • במהלך שנת הלידה חזרת לעבודה, אך לא מילאת מחדש טופס 101 (טרם התחלפה שנת המס).

מדוע ייתכן שמגיעים החזרי מס לאחר לידה?

 

תוהות מה עומד מאחורי החזרי מס מסוג שכזה? ובכן נעצור להסביר. לעיתים קורה שמס הכנסה גובה מיסים באופן גבוה מהרצוי, וזאת כיוון שמס הכנסה לא חישב כראוי שני תרחישים:

  • מס הכנסה לא חישב כראוי את התקופה שבה האישה קיבלה דמי לידה, משמע לא חישב כראוי תקופה שבה האישה קיבלה שכר נמוך מהשכר החודשי הרגיל. 
  • עובדת בשנת לידה זכאית לנקודות זיכוי מטעם מס הכנסה. כל עובדת שילדה זכאית לקבל כ 1.5 נקודות זיכוי, ואם מדובר באם יחידנית, הרי שהיא עשויה להיות זכאית ללא פחות מ4 נקודות זיכוי, משמע ייתכן שמחכים מאחורי הקלעים אלפי שקלים. כאן ראוי לחדד שאותן נקודות הופכות לרלוונטיות רק לאחר הלידה, אך הן פועלות באופן רטרואקטיבי, כולל חודשיים לפני הלידה. 

הדרך הפשוטה ביותר לטובת מימוש הזכאות

 

על מנת לממש החזר מס אחרי לידה באופן פשוט ויעיל, מוטב לפעול עוד בשנת הלידה. משמע אם האם חוזרת לעבוד בשנה של הלידה, כל שעליה לעשות זה רק לזכור לבקש למלא מחדש טופס 101, כך שסך הטבות המס שמגיעות לה יגולמו בתלוש המשכורת החודשי. 

כיצד פועלים – אילו מסמכים מגישים?

 

מי שמבקשת לקבל החזר, נדרשת לעקוב אחר השלבים הבאים:

  • יש לפנות אל לשכת פקיד השומה שאליה משתייכים, אם כי מי שיצא לה בשנתיים האחרונות להגיש בקשה כדי לקבל החזר מס לאחר לידה, תזכה להימנע מהגעה פיזית – תוכל לסגור את הפינה באופן מקוון, באתר של רשות המיסים בישראל.
  • יש למלא טופס 135 (דין וחשבון שנתי מקוצר לשנת המס).
  • יש לצרף מספר מסמכים רלוונטיים. כולל טופס 106 ממקום העבודה, אישור על תשלומים לקופת גמל ואישור על דמי לידה.
  • יש להשיג מהמעסיק טופס 106 ולמלא אותו. 
  • יש להכין צילום המחאה, או לחלופין אישור מטעם הבנק (בנוגע לחשבון שנמצא בבעלות).

*כאן נחדד שחלק מהמסמכים ניתן להשיג רק לאחר חודש אפריל, כך שתמיד ניתן להתכונן לפני, אך לא יתאפשר להגיש את הבקשה לפני.

תיאום מס בחופשת לידה

יש לקחת בחשבון שלצד החזר מס לאישה לאחר לידה, לעיתים גם נדרש לבצע תיאום מס בחופשת לידה, וזאת נכון עבור נשים שכירות שנמצאות בחופשת לידה ויש להן יותר ממקור הכנסה אחד (באותה שנת מס), כולל קבלת דמי לידה. כאן נחדד שמדובר בהליך שנועד למנוע תשלומי מיסים עודפים.

מתי התשלום עתיד להיכנס לחשבון הבנק?

בהנחה ותימצאו כזכאים לקבל החזר מס, הוא ייכנס לחשבון בתוך שנה מהיום שבו הוגשה הבקשה לקבלת ההחזר, אם כי גם ייתכן שייקחו שנתיים, כאשר אותן שנתיים נספרות מהיום שבו נגמרה השנה שבה המס שולם. מה מבין השניים? המאוחר שביניהם.

כמה עשויים לקבל?

אם אכן עומדים בפרמטרים, ניתן לקבל סכום של כמה אלפים (בין 4 ל13 אלף ש”ח), אם כי מאוד תלוי מהן הנסיבות האישיות. עם זאת, כן ניתן לומר שהמס מגיע לצד תוספת ריבית (4% לשנה) פלוס הפרשי הצמדה, ואם רוצים לקבל אומדן ריאליסטי, אפשרי להיעזר בסימולטור של מס הכנסה. הן כדי לבחון זכאות והן כדי להבין מהו הסכום שעומד על הפרק. 

טיפים חשובים

אפשר לבקש לנצל נקודת זכות אחת בשנת המס הבאה, כאשר תרחיש שכזה כדאי אם ההכנסה השנתית של היולדת (בשנה של הלידה) הייתה יחסית נמוכה. כאן נחדד שהתרחיש עשוי להימצא ככדאי גם עבור יולדת שחזרה לעבוד בשנת הלידה, משמע שווה לשקול משחק כלכלי עם נקודות הזיכוי, ועל כן ייעוץ מקצועי עשוי להיות שווה אלפי שקלים.

לא רק עבור שכירות – המשמעות עבור עצמאיות ואבות

כאמור, גם עובדת עצמאית זכאית לקבל כ 1.5 נקודת זיכוי, כך שגם אם אינך שכירה, אך כן עצמאית, עדיין אפשר להשיג החזר מס לאישה לאחר לידה, וזאת במסגרת הדו”ח השנתי. כמו כן, עצמאיים נוטים להיעזר ברואה חשבון, כך שניתן לסמוך עליו שידאג לנושא. מצד שני, תמיד מוטב לוודא, ואף חשוב לדעת שגם עצמאיות יכולות לדחות את נקודות הזיכוי – מוטב להפעיל שיקול דעת מקצועי.  

מה אם כן לגבי אבות? אבות לתינוק חדש זכאים להחזר מס כל עוד הם לא עדכנו את טופס 101 בשנת הלידה, או אם הם יצאו לחופשת לידה ולא חזרו לעבוד, או שהם כן חזרו לעבור, אך רק לאחר שנת המס. במקרה שכזה (יציאה לחופשת לידה) אותם אובות זכאים לקבל החזר, וזאת גם אם לפני היציאה לחופשת לידה הם עדכנו את טופס 101.

שנסכם?!

לסיכום נציין שלאחר לידה קשה להתפנות לבירוקרטיה, אך יש לזכור שעשויים לחכות ברקע סכומים משמעותיים, כך שבהחלט שווה לפעול. 

כותב המאמר: צוות האתר

הצוות שלנו ב-WINTAX מורכב מיועצי מס מקצועיים ומסורים שסייעו לעשרות אלפי משקי בית בקבלת החזרי מס גבוהים ממס הכנסה. עם שנים של ניסיון וידע עמוק בתחום, הצוות שלנו מתמחה במיצוי כל הזכויות וההטבות על מנת להשיג את התוצאה הטובה ביותר עבור לקוחותינו. אנו גאים להציע שירות אישי, מקצועי ואמין.

בדיקת זכאות ללקוחות חדשים
25
שנות ניסיון
מייצגים מורשים במס הכנסה וביטוח לאומי

מס’ מייצג
311191100
רשות המיסים המוסד לביטוח לאומי
מייצגים מורשים במס הכנסה