לא פשוט להיות סטודנט בארץ. הלימודים יקרים, השכירות יקרה, עלות המחייה גבוהה וכמעט ואין זמן לעבוד. מכאן שמי שאין לו תמיכה מההורים, ייאלץ לעבור 4 שנים לא פשוטות מבחינה כלכלית, ועל כן מוטב להכיר כל חוק שמבקש לסייע לבעלי תואר, וכאן אנחנו מדברים על נקודות זיכוי ממס הכנסה וכן על החזרי מס.

לא ידעתם על כך, לא מימשתם את הזיכוי? ובכן טוב לדעת שאין זה מאוחר להשיג הטבה שעשויה להיות שווה אלפי שקלים. מוזמנים להבין כל מה שנחוץ אודות החזר מס תואר ראשון. למי הוא מיועד וכיצד ממשים אותו? כל הפרטים כאן בפנים!

נקודת זיכוי לבעלי תואר

טרם נעבור להסביר כיצד ניתן לממש החזר מס לסטודנטים, נעצור להסביר מה בדיוק החוק אומר. ובכן מי שסיים תואר ראשון במוסד להשכלה גבוהה מוכר, זכאי לנצל נקודת זיכוי אחת למשך שנה, כאשר אותה שנה היא שנת המס שלאחר סיום התואר, אם כי גם ניתן לנצל את ההטבה שנה לאחר מכן. עוד ראוי לציין שאם מדובר בתואר שדורש תקופת התמחות, הרי שניתן לבחור בין ניצול ההטבה בשנת המס שלאחר סיום התואר, או לחלופין בשנת המס שלאחר תקופת ההתמחות.

המלצה שלנו? לרוב עדיף לנצל את ההטבה לאחר תקופת ההתמחות, וזאת כיוון שבסיום ההתמחות המשכורת נוטה לזנק.

כמה שווה נקודת זיכוי?

טרם נסביר כיצד משיגים החזר מס למסיימי תואר, נעצור לחדד שנכון לשנת 2023 נקודת זיכוי אחת שווה כ2,820 ש”ח, כך שבהחלט שווה לבחון את הדברים ובעת הצורך לפעול כנדרש.

עוד ראוי לדעת שהנקודה אינה רלוונטית רק עבור הכנסות שנוגעות לעבודה, אלא עבור כל הכנסה שחייבת במס. מהי אם כן הכנסה חייבת במס? ובכן בכל שנה מדרגות המס מתעדכנות, בהתאם לגובה ההכנסה ונתונים משלימים. נכון לשנת 2023 מי שהכנסתו השנתית נמוכה מ81,480 ש”ח, שיעור המס שנדרש ממנו עומד על 10%, כאשר מנקודה זו שיעור המס נמצא במגמת עלייה. 

עתה כאשר התמונה ברורה, נחדד את הנקודה הבאה: נקודות זיכוי ממזערות את גובה המס שנדרש לשלם, ולכן מי שאינו חייב לשלם מס הכנסה, לא יימצא בכך ערך. תוהים מה עושים אם בהתאם לגובה ההכנסה נדרשים לשלם מס הכנסה נמוך מערך נקודת הזיכוי? ובכן במקרה זה יתאפשר לנצל רק חלק מהנקודה. 

כיצד ממשים נקודת זיכוי?

שכירים שמבקשים לממש נקודת זיכוי נדרשים למלא טופס 101 וטופס 119 (ניתן להוריד באופן מקוון). את הראשון נדרש להעביר בתחילת שנת המס למעסיק ולשני יש לצרף אישור זכאות לתואר. מה עושים אם מגלים זאת באיחור? ובכן אם מגלים על כך לאחר תחילת העבודה, רק נדרש לעדכן את הפרטים. גיליתם על כך מספר שנים לאחר סיום התואר? החדשות הטובות הן שניתן להשיג החזר מס בגין תואר ראשון באופן רטרואקטיבי, עד כ6 שנים אחורה.

כיצד ממשים החזר מס סיום תואר

ניתן לפנות אל פקיד השומה שאליו משתייכים, אך גם ניתן לבקש החזר מס באופן מקוון. עצמאיים? במקרה זה יש למלא את המסמכים הנ”ל ולהגישם בעת הגשת הדו”ח השנתי למס הכנסה – בסוף השנה. לאחר שמגישים את הבקשה באופן מסודר, אמורים לקבל תשובה בתוך 90 יום. 

פחות אנשים של טפסים ובירוקרטיה? ראשית ניתן לקבל סיוע מטעם רשות המיסים ושי”ל, אך גם ניתן להיעזר בגוף מקצועי שמתמחה בדיוק בכך. כאן ראוי להבין שליווי מקצועי עשוי לאתר מגוון החזרי מס נוספים שמגיעים לכם, כך שהפנייה עשויה להתגלות כסופר כלכלית.

שאלות לצד תשובות

  • מהי המשמעות עבור מי שעשה יותר מתואר אחד? ההטבה ניתנת רק עבור תואר ראשון אחד. יודעים שעומדים לעשות כמה? תנצלו את ההטבה באופן מושכל, בתקופה שבה מרוויחים יותר. 
  • עשיתי גם תואר שני – מהיי המשמעות? חשוב לדעת שיש דבר כזה החזר מס תואר שני. בעלי תואר שני זכאים לחצי נקודת זיכוי, כך שאם רוצים, ניתן לנצל את הנקודה וחצי (עבור שני התארים) באותה שנת מס.
  • יש לי נקודת זיכוי נוספת מטעם לימודי מקצוע – מהי המשמעות? ניתן לנצל רק אחת. 
  • יש לי נקודות זיכוי נוספות – מהי המשמעות? ברוב המקרים ניתן לאחד בין סך הנקודות, אם כי יש לבחון כל מקרה לגופו.
  • סיימתי תואר שלישי ברפואה – מהי המשמעות? החל משנת 2014 רופאים זכאים ל3 שנים של הטבות מס. 
  • יש לי 2.25 נקודות זיכוי – מהי המשמעות? לתושבי ישראל מגיעות 2.25 נקודות זיכוי, כך שהנקודה הנוספת פשוט מתווספת.
  • בעל תואר ראשון שנעשה בחו”ל – מהי המשמעות? נקודת הזיכוי שמורה רק למי שעשה תואר במוסד אקדמי מוכר בארץ. 

בדיקה כדאית

לסיכום נציין שמאד יכול להיות שמגיע לכם החזר מס על תואר ראשון – שמחכה לכם נקודת זיכוי לא ממומשת מטעם מס הכנסה שעשויה להיות שווה אלפי שקלים. מודעים לכך? מוטב לברר ולפעול בהקדם, טרם חולפות 6 שנים. לא סגורים האם ההטבה מגיעה לכם, ולו כי השכר של אותה שנת מס נחשב נמוך? תמיד שווה לבדוק, במיוחד כשהבדיקה נעשית באופן מקוון ואינה כרוכה בהוצאה. מקסימום תרוויחו!

כותב המאמר: צוות האתר

הצוות שלנו ב-WINTAX מורכב מיועצי מס מקצועיים ומסורים שסייעו לעשרות אלפי משקי בית בקבלת החזרי מס גבוהים ממס הכנסה. עם שנים של ניסיון וידע עמוק בתחום, הצוות שלנו מתמחה במיצוי כל הזכויות וההטבות על מנת להשיג את התוצאה הטובה ביותר עבור לקוחותינו. אנו גאים להציע שירות אישי, מקצועי ואמין.

בדיקת זכאות ללקוחות חדשים
25
שנות ניסיון
מייצגים מורשים במס הכנסה וביטוח לאומי

מס’ מייצג
311191100
רשות המיסים המוסד לביטוח לאומי
מייצגים מורשים במס הכנסה