ידוע לכל שרכישה של רכב כרוכה בהוצאה משמעותית, כולל מיסים שנחשבים גבוהים, ועל כן אם מראש ניתן לחשב הנחה במיסים, ניתן לבצע רכישה יותר מותאמת צורך ויכולת. עם זאת, אם רכשנו רכב מבלי להיות מודעים להנחות מס, טוב לדעת שאין זה מאוחר לקבל לחשבון הבנק החזר משמעותי. מהו אם כן החזר מס על קניית רכב? האם ההחזר רלוונטי עבורכם, עד מתי ניתן לנצל את ההחזר ומה נדרש לעשות עבור כך? כל הפרטים כאן בפנים!

היכרות עם שיטת המיסוי בארץ

רגע לפני שנסביר מהו החזר מס על קניית רכב, נעצור להסביר מהו החזר מס. ובכן ראוי להבין ששיטת המיסוי בארץ מושתתת על הערכת רווח עתידי, וזאת לאחר בחינה של סכום ההשתכרות החודשי. מכאן שאם לאורך השנה השכר החודשי השתנה, בהחלט יכול להיות שנגבו יותר מדי (או פחות מדי) מיסים. 

מה עושים אם שילמתם יותר מדי? ובכן תמיד יש לבחון את תשלומי המיסים באופן מקצועי, מתוך הבנה שמס הכנסה אינו חף מטעויות. מעבר לכך, יש לזכור שבכל הנוגע להחזרי מס, ניתן להשיג החזר מס באופן רטרואקטיבי, עד כ6 שנים אחורה. מסקנה? גם אם רכשתם רכב לפני 5 שנים, אין זה מאוחר לערוך בדיקה.

עתה לאחר שהבנו כיצד שיטת המיסוי עובדת, נעבור לבחון כל מה שנוגע לתשלומי מס על רכב חדש. עקבו אחר הרשימה הבאה, אם כי מראש נציין שעבור כל סוג מס ניתן להשיג החזר (בהתאם לנסיבות כמובן):

  • מס קנייה – מס קניה בעל ערך משמעותי, מהווה כ83% מסך שווי הרכב, עוד על מס רכישה>>
  • מע”מ – כידוע, המע”מ בארץ עומד על 17%, וכמובן שהמצב תקף גם עבור רכישת רכב. אודות החזר מע”מ על קניית רכב נרחיב בהמשך.
  • מס בלו – מס עקיף שאינו מושפע מרמת ההכנסה. רלוונטי עבור פלח מסוים מהמוצרים, כולל דלק (3 ש”ח לל’). אודות החזר מס בלו נרחיב בהמשך
  • מס הכנסה – בהנחה שניתן לרשום את הוצאות הרכב כהוצאות עבודה, ניתן להשיג החזר מס על רכב.

מהו וכיצד ניתן להשיג החזר מס רכב?

יש לא מעט סיטואציות ובמקביל לא מעט שיטות להשיג החזר מס רכב. אחת השיטות היותר נפוצות היא להצהיר על הרכב ככלי עבודה, כך שהוא יוכר כהוצאה מוכרת. מדוע? הוצאה מוכרת נועדה לייצר רווחים, וכיוון שמס הכנסה משלמים רק על הרווח הנקי (לעומת רווח ברוטו), הרי שמדובר בהוצאה שמוכרת מבחינת ניכוי במס. כאן נעצור להסביר מה ההבדל בין הוצאה מוכרת מלאה לבין הוצאה חלקית. 

ובכן הוצאה מוכרת נוגעת לסך הוצאות הרכב, כולל חניה, דלק, תיקונים, נסיעה בכביש 6 וכדומה. על מנת להרוויח מכך, הרכב צריך לענות על ההגדרה “רכב עבודה”. מהי אם כן הוצאה חלקית? ובכן כאן הסיפור שונה לגמרי. מדובר בסיטואציה שמתייחסת לרכבים דו שימושיים – רכבים שמשרתים הן צרכי עבודה והן צרכים פרטיים. במקרה שכזה הניכוי ממס הוא רק 45% מסך הוצאות הרכב. 

מה עם החזרי מע”מ?

חשוב לדעת שיש סוגי רכבים שמזכים בהחזרי מע”מ במעמדה הרכישה. להלן רשימת הרכבים שעונים על הקטגוריה: ג’יפ טיולים, רכב שמשמש עסקי השכרת רכבים, רכב מעל 3.5 טון, רכב שמיועד ללימודי נהיגה, רכב תפעולי לטובת צרכי שדה/צרכי מפעל ורכב היסעים.

מהם דיני המס לגבי רכב היברידי?

כאמור, מס קנייה מהווה נתח משמעותי מסך הרכישה, ועל כן טוב לדעת שאם מדובר ברכב חשמלי, או ברכב היברידי, המס נחשב נמוך (כ45% לעומת 83%), מתוך מטרה לתמוך באיכות הסביבה. 

במקביל, קיים החזר מס רכב היברידי. מחירי המס גם כן נחשבים נמוכים, נעים בין 10 ל55 אחוזים, כאשר ברקע קיימים הטבות משלימות – שווה לבדוק, במיוחד לאור העובדה שאט אט ההטבות מורידות רגל מהגז. נכון להיום מדובר בהטבות מיסוי רגילות, אך אם הרכב נרכש לפני 2021, שווה לבדוק האם הטבות המס אכן מומשו (עשויים להרוויח עד 10,000 ש”ח), כאשר גובה ההטבה מושפע מה”ציון הירוק” של הרכב. 

רכישת רכב עבור אדם נכה – הטבות מיסוי שמוטב להכיר! 

שמעתם שיש דבר כזה קניית רכב נכה ללא מיסים? ובכן בואו נדייק את הדברים. אנשים שסובלים מנכות שקיבלה הכרה מטעמה של ועדה רפואית, זכאים למגוון הטבות מטעם ביטוח לאומי, כאשר ככול שאחוזי הנכות יותר גבוהים, כך ההטבות יותר מקיפות. כאן נחדד שחלק מהטבות נוגעות לרכישת רכב. בין היתר ישנה קצבת ניידות משמעותית שכוללת השתתפות חודשית בהוצאות הרכב. ישנה הלוואה לקניית רכב ראשון, או עבור החלפת רכב (עשויות להגיע ל80% מסך ערך הרכב), קיים סבסוד של 95% מסך העלות של האביזרים הנלווים ואף ניתן לרכוש רכב ללא מיסים, או לפחות להשיג הנחה משמעותית, כאשר כל עוד זכאים לגמלת ניידות, ככול הנראה שאכן זכאים לרכוש רכב ללא מיסים. כיצד מוודאים? ביחנו האם עומדים בפרמטרים הבאים:

  • נמצאים בטווח הגילאים הבא: 3-67
  • בעלי מגבלה ברגליים
  • בעלי רישיון נהיגה ובעלי מינימום 40% נכות, או ללא רישיון ועם מינימום 60% נכות וסמיכות למטפל זמין.

מס על זכייה ברכב

בין היתר מעניין לדעת שיש פרסים שחייבים במס, וכל עוד ערך הפרס נמוך מ30,360 ש”ח, תשיגו פטור ממס זכיות. זכיתם ברכב בעל ערך גבוה יותר? ראשית מברוק, שנית היו מוכנים לכך שתידרשו לשלם מס בהתאם לערך הרכב.

מס בלו – החזרי מס בגין צריכת דלק 

לא מעט אנשים זכאים להחזרי בלו – זכאים להחזרי מס בגין צריכת דלק. מקרה שכזה רלוונטי אם מדובר ברכב נהיגה, במונית, באוטובוס זעיר, ברכב מסחרי (מעל 4.5 טון), באוטובוס (מעל 5 טון), או בטרקטור חקלאי. מי שמבקש לנצל זאת נדרש לשמור בצורה מסודרת את סך חשבוניות התדלוק של השנה החולפת. 

כך תשיגו החזרי מס

כיצד אם כן מקבלים החזרי מס? בתום שנת המס יש לגשת לפקיד השומה, או להגיש בקשה באופן מקוון. במקביל, נדרש למלא מספר טפסים ולצרף מספר מסמכים, בהתאם לסיטואציה שעומדת על הפרק. לכאורה משימה אפשרית מתובלת במעט בירוקרטיה, בפועל משימה שדורשת לא מעט מאמצים וזמן, כך שרבים בוחרים להיעזר בגוף מקצועי. פנייה לגוף מקצועי מאפשרת לא רק להשיג את ההחזר המרבי באופן אידיאלי, אלא גם לבחון החזרים משלימים, וכידוע, החזרי מס עשויים להימצא כרלוונטיים בשל סיבות מגוונות.

לא בטוחים אם יש טעם להתחיל את הבדיקה? ובכן כל עוד רכשתם רכב “ירוק”, או כל עוד הרכב משמש לטובת צרכי עבודה, בהחלט יש טעם לערוך בדיקה לטובת החזרי מס.

 

כותב המאמר: צוות האתר

הצוות שלנו ב-WINTAX מורכב מיועצי מס מקצועיים ומסורים שסייעו לעשרות אלפי משקי בית בקבלת החזרי מס גבוהים ממס הכנסה. עם שנים של ניסיון וידע עמוק בתחום, הצוות שלנו מתמחה במיצוי כל הזכויות וההטבות על מנת להשיג את התוצאה הטובה ביותר עבור לקוחותינו. אנו גאים להציע שירות אישי, מקצועי ואמין.

בדיקת זכאות ללקוחות חדשים
25
שנות ניסיון
מייצגים מורשים במס הכנסה וביטוח לאומי

מס’ מייצג
311191100
רשות המיסים המוסד לביטוח לאומי
מייצגים מורשים במס הכנסה