שכר סופרים או אמנים הינם שמות כלליים לתשלום בעד עבודות מקצועיות, המבוצעות באופן חד פעמי או נקודתי באמצעות בעל מקצוע. בשל חוסר היכולת של מס הכנסה לעקוב אחר הכנסות אלו, שכן אינן עקביות, יצרו הרשויות את ההסדר האמור. מטרת ההסדר היא מתן אפשרות הולמת למשתכרים לא עקביים לשלם מס הכנסה כחוק.

כיצד עושים תיאום מס שכר אומנים?

קיימות כמה דרכים אשר בהן צריך לדרוש תשלום מחברת ההפקות עבור עבודתכם והן בעצם נגזרת של ההכנסה שנתית שלכם. ישנן מדרגות שונות של הכנסה שנתית, כאשר כל מדרגה מחייבת אמצעי דרישת תשלום אחר. להלן אם כן תהליך דרישת התשלום החוקית מחברות ההפקה והדרך בה יש להתנהל כדי לקבלו. בתהליך זה נציג גם את האופן בו דורשים ומקבלים תשלום אנשי צוות ותיקים בתעשייה כמו גם מצטרפים חדשים העושים את צעדיהם הראשונים –

  • חשבונית עוסק פטור – עוסק פטור הוא עוסק (עובד) עצמאי שההכנסה השנתית שלו היא בין עובד עצמאי חדש שטרם סגר שנה בתחום ומגיש לחברת ההפקה תיאום מס שכר אמנים, לבין עוסק עצמאי מורשה שמגיש חשבוניות מס. כדי שישתלם להגיש חשבוניות עוסק פטור להפקות כדאי שההכנסה השנתית הכוללת (מכל העבודות הרשומות כהכנסה) תהיה מעל שבעים וחמישה אלף ₪. בכל מקרה מומלץ לברר זאת מול רו”ח. במקרה זה של הגשת חשבונית עוסק פטור עבור ההפקה, אנו ניקח את הסכום שסגרנו מול חברת ההפקות על עבודתנו וזהו הסכום שנגיש לחברת ההפקות. שימו לב שבהגשת חשבונית עוסק פטור איננו צריכים להוסיף מע”מ שכן המדינה מעודדת עסקים זעירים ורוצה שהם יגדלו ולכן מקלה עליהם בשלב זה.
  • חשבונית מס – זהו מסמך שכל איש תעשיה וותיק מכיר. כנגד חשבונית זו תשלם חברת ההפקה את התשלום לעובד בניכוי ההפרשות לרשויות המס והמע”מ. השימוש בחשבוניות מס משמעו שהגענו לשלב בו אנו מוגדרים כעוסק מורשה, משמע אנו מרוויחים סכום שנתי מעל רף מסוים המחייב שימוש בחשבוניות מס. במקרה זה של הגשת חשבונית מס אנו ניקח את הסכום שסגרנו מול המפיק, נוסיף עליו מע”מ ונגיש למפיק.
  • תיאום מס שכר אמנים – דרישת תשלום זו מתייחסת לאנשי צוות חדשים שעושים את צעדיהם הראשונים בתעשייה ועדיין אין להם חשבוניות ע. פטור או חשבוניות מס כפי שציינתי לעיל. מדובר בטופס שמקבלים ממס הכנסה וחברת ההפקה מכבדת. להלן הצעדים על מנת להשיג טופס זה.
  • פנייה למס הכנסה – יש ללכת אישית לסניף מס ההכנסה הקרוב לביתכם המקבל פניות ציבור ולפנות למחלקת ‘תיאום מס’. לא לשכוח תעודת זהות. 

 יש להצטייד ב : 

שם חברת ההפקות. מספר תיק הניכויים של חברת ההפקה; לכל חברת הפקה יש תיק ניכויים הרשום במס הכנסה. לכל תיק ניכויים מספר סידורי המשתנה מחברה לחברה (ומתחיל בספרה 9) כל מפיק/ת מתאם/ת משרד של חברת ההפקות שתשאלו ידעו להגיד לכם מס’ תיק ניכויים. במאמר הבא שלי אודות “סגירת הפקה” תוכלו לקרוא בהרחבה אודות סעיף זה.

חשוב להדגיש, שלעיתים חברת הפקה פותחת תיק ניכויים בעל מספר חדש לטובת הפקה ספציפית. עליכם לוודא שמספר תיק הניכויים שאתם צריכים הוא זה שהמפיק מאשר כי ממנו ישלמו לכם את שכרכם. במידה ואתם מקבלים גם תלושי שכר – יש להצטייד גם בו. האחרון שקיבלתם.

 מילוי טופס 116 – בהגיעכם למחלקה, קחו מספר לתורכם ובזמן ההמתנה מלאו טופס 116  הנמצא לרוב באזור ההמתנה (אפשר גם להוריד מהאינטרנט ולבוא מוכנים או לגשת לעמדת הטופסיאדה הנמצאת לרוב בקומה זו). 

החזר מס

מה הינו בכלל תיאום מס שכר אומנים?

תיאום מס שכר אמנים – דיווח למס הכנסה על הכנסה נוספת, באופן המאפשר לרשות המיסים לנכות ממנה מס הכנסה בשיעורים נמוכים יותר. על פי החוק חייב כל אדם בעל הכנסה נוספת, מלבד ההכנסה ממקום עבודתו העיקרי, לשלם מס מרבי (48% נכון לשנת 2013) על ההכנסה הנוספת אלא אם יבצע תיאום מס אצל פקיד השומה.

איזה הכנסות חייבות בתיאום מס?  קיימים שני מקרים עיקריים בהם תתבקשו לבצע תיאום מס עבור הכנסות משני מקורות או יותר, כלומר, לדווח למס הכנסה על ההכנסות כדי שינוכה מכם מס הכנסה בשיעורים מופחתים – אם אתם שכירים המקבלים משכורת משני מקומות עבודה שונים ויותר או שבנוסף למשכורת אתם מקבלים גם תמיכה ממשלתית כגון: קצבת פרישה, קצבת ילדים או כל קצבה אחרת.

אם יש לכם הכנסה אחת קבועה ממשכורת או מקצבה ובנוסף קיבלתם במהלך שנת המס הכנסה נוספת, זמנית או חד פעמית. אם לא תערכו תיאום מס ינוכה מההכנסה הזמנית/חד פעמית מס מרבי בגובה של ארבעים ותשעה אחוזים. ההכנסות הזמניות או החד-פעמיות שעבורן יש לבצע תיאום מס הינן – שכר עבור בוחנים (עצמאיים ולא שכירים; משכורת; שכר אמנים; שכר סופרים; קצבת פרישה; שכר מרצים; תשלום עבור שירותי משרד.

כותב המאמר: צוות האתר

הצוות שלנו ב-WINTAX מורכב מיועצי מס מקצועיים ומסורים שסייעו לעשרות אלפי משקי בית בקבלת החזרי מס גבוהים ממס הכנסה. עם שנים של ניסיון וידע עמוק בתחום, הצוות שלנו מתמחה במיצוי כל הזכויות וההטבות על מנת להשיג את התוצאה הטובה ביותר עבור לקוחותינו. אנו גאים להציע שירות אישי, מקצועי ואמין.

בדיקת זכאות ללקוחות חדשים
25
שנות ניסיון
מייצגים מורשים במס הכנסה וביטוח לאומי

מס’ מייצג
311191100
רשות המיסים המוסד לביטוח לאומי
מייצגים מורשים במס הכנסה