אם יצא לכם לשמוע אודות החזר מס רכישה היתר בנייה ואכן ביצעתם בשנים האחרונות עסקת נדל”ן, בהחלט שווה לעצור להבין מהם התנאים. ייתכן שמגיעים לכם אלפי שקלים בחזרה. במה אם כן מדובר, כיצד נדרש להתנהל ומה הקשר לקניית מגרש? כל הפרטים מוגשים עבורכם כאן, אך ראשית נעצור להבהיר מהו מס רכישה ומהן סך המשמעויות הנלוות.

מס רכישה – כל מה שחשוב לדעת!

אנשים שרוכשים מגרש נדרשים לחתום על הסכם מול מנהל מקרקעי ישראל, ולאחר מכן לשלם מס רכישה. כאן ראוי לחדד שהמס נדרש ללא קשר לשאלה האם התרחשו על אותה הקרקע עסקאות רכישה נוספות. בכל מקרה מדובר ב6% מסך הערך של העסקה, כאשר אותם 6% מחושבים ביחס לעלות הקרקע ובו זמנית ביחס לסך עלות הפיתוח – בהתאם לסטטוס הנוכחי של הפיתוח. 

אלו מקרים מזכים בהחזר מס רכישה?

 עד כאן הכול טוב ויפה. היכן זה מתחיל להיות מעניין? להלן דוגמאות למקרים שאמורים לזכות בהחזר מס רכישה:

  • רכשתם מגרש ובתוך שנתיים התחלתם לבנות עליו.
  • רכשתם מגרש ורק לאחר שכבר שילמתם מס גיליתם שניתן להשיג הנחה, או אפילו לבטל מס רכישה.
  • רכשתם קרקע בעלת דירת מגורים אחת (לפחות) וקבלת ההיתר ניתנה בתוך שנתיים.
  • רכשתם מגרש יד 2 ושילמתם 100% פיתוח, למרות שבמעמד הרכישה לא סוימו סך עבודות הפיתוח.
  • חוסר התחשבות בתשלומים שניתן לנכות ממס שבח. 
  • מכירה של 2 יחידות דיור בסכומים נמוכים ובמקביל רוכשים דירה שלישית, לצד פטור מתשלום מס שבח (עבור מכירת 2 הדירות).
  • חתמתם על חוזה רכישת נכס, אך בסופו של דבר המכירה לא יצאה לפועל. 

מקרה לדוגמה

אם מדובר בקרקע בעלת תב”ע שכוללת לפחות דירת מגורים אחת ואם נוסף לכך קבלת ההיתר ניתנה בתוך שנתיים מהיום שבו נחתם הסכם לרכישת הקרקע, נדרש לשלם מס רכישה בגובה של 5%, במקום בגובה של 6%! המשמעות היא שהפרש בסך 1% מסך הרכישה עשוי להגיע לכם, ופה כפי שניתן להתחיל להבין מדובר בלא מעט כסף, כך שבהחלט שווה לערוך בירור מקיף אודות החזר מס רכישה.

כיצד פועלים עבור השגת ההחזר?

על מנת לקבל את הכסף בחזרה, בעיקר נדרש לגלות יוזמה, וכאשר יש טריגר כספי משמעותי ברקע, המשימה לא אמורה להיות כה קשה. מה אם כן נדרש לעשות? לגשת למחלקת השומה במיסוי מקרקעין ופשוט לבקש לערוך תיקון עבור השומה הנוכחית. כלומר אין צורך בעורך דין, אלא רק להוריד טופס בקשה (טופס 7085) ולצרף מסמכים תומכים. בסיום התהליך יישלח אליכם אישור שהטופס אכן נשלח בהצלחה.

בהנחה ותזכו לקבל את ההודעה הרצויה, אישור החזר, טוב לדעת שהסכום המשמעותי יועבר ישירות לחשבון הבנק, כולל תשלומי ריבית והצמדה, כך שמאוד ייתכן שתקבלו יותר ממה שמצפים. 

רכשתם מגרש מיד 2? ייתכן שמגיע לכם החזר מס!

עוד סוגיה שעשויה לזכות במס רכישה נוגעת למצב שבו אנשים רכשו מגרש יד 2. שנפרט? ובכן אם רוכשים מגרש יד 2 ובמקביל שילמתם מס רכישה בסך 6%, ואילו במעמד הרכישה הפיתוח של השכונה לא הגיע ל100%, ככול הנראה שמחכים לכם עשרות אלפי שקלים ברקע. כאן נחדד שלרוב לוקח מספר שנים עד שהפיתוח מסתיים. 

טיפ לדרך? אם בימים אלו עומדים לסגור עסקה ולא רוצים לרדוף אחר החזר מס, חיוני לגשת למיסוי מקרקעין ולדרוש תיקון שומה בהתאם לסטטוס הנוכחי של הפיתוח. לשם כך רצוי לבדוק מהו אחוז הפיתוח הנוכחי בהתאם למעמד הרכישה. כיצד? מוטב לפנות ישירות לחברה המפתחת, כאשר יש להכין מספר מגרש וחלקה, וכמובן שם ישוב ותאריך רכישה.

אפשר לבד ואפשר ע”י סיוע מקצועי

לסיכום נציין שכל עוד רכשתם בשנים האחרונות נכס, בהחלט שווה לבחון האם ניתן להשיג החזר כספי. רוצים להרגיש שבדקתם את האופציה באופן מקיף ומקצועי? בנקודה זו מוטב להכיר חברה להחזרי מס. חברה שכזו תיקח מכם מספר נתונים רלוונטיים ובהתאם לממצאים תדע כיצד לתקוף את הסיטואציה, כך שאתם תצאו מורווחים.
לקריאה נוספת אודות החזרי מס רכישה >>



כותב המאמר: צוות האתר

הצוות שלנו ב-WINTAX מורכב מיועצי מס מקצועיים ומסורים שסייעו לעשרות אלפי משקי בית בקבלת החזרי מס גבוהים ממס הכנסה. עם שנים של ניסיון וידע עמוק בתחום, הצוות שלנו מתמחה במיצוי כל הזכויות וההטבות על מנת להשיג את התוצאה הטובה ביותר עבור לקוחותינו. אנו גאים להציע שירות אישי, מקצועי ואמין.

בדיקת זכאות ללקוחות חדשים
25
שנות ניסיון
מייצגים מורשים במס הכנסה וביטוח לאומי

מס’ מייצג
311191100
רשות המיסים המוסד לביטוח לאומי
מייצגים מורשים במס הכנסה