מחלת הסרטן מוציאה משגרה, פוגעת בהיקף העבודה, מצריכה שלל הוצאות משלימות ובאופן כללי מערימה קשיים כספיים, ולכן כה חשוב לדעת שמס הכנסה וביטוח לאומי מעניקים זכויות מס ייעודיות. על או זכויות מדובר, למי בדיוק הן מיועדות, מהו שיעור הפטור ממס הכנסה, אלו מסמכים נדרש להגיש, מה הליך מימוש הזכויות ומהו תפקידה של הוועדה הרפואית? כל הפרטים מוגשים עבורכם כאן, לצד איחולי החלמה מלאים!

מה אומר החוק?

בהתאם לסעיף 9 לפקודת מס הכנסה, מי שסובל מ100% נכות, או לחלופין ממספר מחלות שמובילות לדרגת נכות משוכללת של למעלה מ90%, זכאי לממש פטור ממס הכנסה. כמו כן, חשוב להבין שכל חולה שעובר טיפולים, זכאי ל100% נכות מטעם ביטוח לאומי, ואף זכאי לפטור מלא מטעם מס הכנסה. מעבר לכך, מי שקיבל אישור מטעם הוועדה של ביטוח לאומי אינו רק זכאי לקבל מעתה והלאה פטור ממס הכנסה, אלא ייתכן שגם מגיעים לו החזרי מס עד כ6 שנים אחורה, ופה כאמור מדובר בסכום מאוד משמעותי.

כמה הפטור ממס עשוי להיות שווה?

פטור ממס הכנסה וביטוח לאומי עשוי להגיע במצטבר למאות אלפי שקלים, כאשר נהוג להפריד בין הסכום שנובע מפטור שמיוחס להכנסות שמגיעות מטעם עבודה (הנתח העיקרי), לבין הכנסות שמגיעות ממקורות אחרים, כגון השקעות, נכסים וכדומה.

חושבים לבדוק אם מגיע לכם פטור? ובכן אם מתעורר החשד שאכן מגיע החזר מס הכנסה בגין מחלה, טוב לדעת שבדיקת הזכאות אינה עולה כסף. לא בדיקה עבור החזר רטרואקטיבי ולא הבדיקה עבור פטור ממס הכנסה, כך שבהחלט שווה לפנות לכך זמן.

כיצד פועלים לטובת מימוש ההחזר?

חושבים שמגיע לכם החזר מס בגין בעיה רפואית? טוב לדעת שכל שצריך לעשות זה לפעול בהתאם לצעדים הבאים: בין אם פונים ליועץ מס מומחה ובין אם פועלים לבד, יש לבחון האם עומדים בקריטריונים מטעם ביטוח לאומי ומס הכנסה.

לשם כך נדרש לפנות אל פקיד השומה, מצוידים באישור מחלה ובתלוש משכורת אחרון. עצמאיים? הגישו העתק שומה. מנקודה זו פקיד השומה קובע וועדה רפואית, כאשר זו תקבע אחוזי נכות בהתאם למשך התקופה שעבורה הוגדרה תקופת הנכות. כאן נעצור לחדד שאם לא ניגשים לוועדה הרפואית מטעם ביטוח לאומי, עדיין אפשרי להשיג החזר מס מטעם מס הכנסה, אם כי לשם כך נדרש למלא טופס 1516 ולהגישו לפקיד השומה (מטעם מס הכנסה) ובהמשך לעבור וועדה.

נמצא שאכן זכאים? עוברים למלא טפסים נדרשים מול פקיד השומה ולאחר שמגישים את סך הטפסים הנדרשים, הסכום מועבר ישירות לחשבון הבנק. לבדיקת זכאות >>

10 דגשים חשובים

  1. אם יש ילד חולה בבית, כל אחד מההורים עשוי להיות זכאי ל2 נקודות זיכוי מטעם מס הכנסה, כך שבמצטבר מדובר בחסכון של כמה אלפים.
  2. ניתן לקבל שירותי ייעוץ מס מטעם האגודה.
  3. ניתן להגיש בקשה עבור החזר מס הכנסה לחולי סרטן לא רק עבור הכנסות שאינן מעבודה ועבור הכנסות שהן כן מעבודה, אלא גם עבור תקבולים שנכנסים מטעם חברות הביטוח.
  4. הוכרתם כנכים עבור תקופה שקצרה מחצי שנה? ייתכן שזכאים לפטור חלקי ממס.
  5. גם אם לא מדובר בבדיקת החזר מס שנועדה עבורכם באופן ישיר, אלא מדובר בבדיקה שנועדה עבור בן משפחה שנפטר, עדיין מדובר בצעד שרצוי לבצע. שארים של בן משפחה שנפטר מבלי שמימש החזרי מס בהיותו בחיים, יכולים לקבל במקומו את ההחזר, וזאת עד כ6 שנים אחורה.
  6. בין היתר, חולי סרטן יכולים להשיג קצבת נכות. נכון לשנת 2023 הקצבה עומדת על 4,063 ש”ח, אך גם ניתן להשיג קצבת שירותים מיוחדים, בעיקר אם זקוקים להשגחה צמודה, אם זקוקים לסיוע בפעילות יומיומית, או אם תלויים באדם אחר.
  7. כאשר מס הכנסה ניגש לבחון זכאות להחזר מס, או פשוט פטור ממס הכנסה, הוא אינו בוחן נכות תפקודית, אלא נכות רפואית. אומנם נכות תפקודית רלוונטית בוועדה שדנה בדבר קצבת נכות, אך לא במקרה זה. מהי אם כן נכות רפואית? לעומת נכות תפקודית שמשפיעה על ההיתכנות להתפרנס, נכות רפואית מסתמכת על שורה של ליקויים גופניים.
  8. ממש כפי שלא ידעתם שזכאים לקבל החזר מס, ייתכן שגם אינכם מודעים למגוון הטבות מס משלימות, כך ששווה לברר – להשיג את סך ההטבות האפשריות.
  9. חושבים לרכוש נכס וחולים בסרטן? אם אתם בעלי נכות רפואית בשיעור של 90% ומעלה, או בעלי קצבת אי כושר השתכרות בשיעור של 75% ומעלה, זכאים להנחה במס רכישה. לשם כך יש לגשת ללשכת מיסוי מקרקעין מצוידים באישור זכאות מטעם ביטוח לאומי.
  10. כל עוד עוברים ועדה רפואית מטעם ביטוח לאומי, מקבלים אחוזי נכות מזכים, כאשר תוצאות הוועדה עתידיות להיות רלוונטיות גם מבחינת רשות המיסים.

לברר ולפעול!

לסיכום נציין שחולים שעברו וועדה רפואית מטעם ביטוח לאומי והוסכם להעניק להם נכות רפואית של לפחות 90% למשך חצי שנה (במינימום), בהחלט עשויים להשיג פטור מס הכנסה, כאשר הפטור יכול להיות מלא או חלקי. המידע נודע לכם באיחור? עדיין ניתן לפעול – עדיין ניתן לקבל החזר מס ולזכות בעשרות אלפי שקלים. חוק ההתיישנות תקף ל6 שנים אחורה, כך שמוטב לפעול בהקדם.

מבקשים להשיג החזר מס הכנסה לחולי סרטן עבור שנים שחלפו? נדרש להצהיר על הכנסות שנתיות שנוגעות לשנים הרלוונטיות, לצרף מסמכים רפואיים ומסמכים שמעידים על טיפולים רלוונטיים. רוצים לסגור את הפינה באופן כמה שיותר מהיר ויעיל? קבלו עזרה מקצועית.

רק בריאות!

כותב המאמר: צוות האתר

הצוות שלנו ב-WINTAX מורכב מיועצי מס מקצועיים ומסורים שסייעו לעשרות אלפי משקי בית בקבלת החזרי מס גבוהים ממס הכנסה. עם שנים של ניסיון וידע עמוק בתחום, הצוות שלנו מתמחה במיצוי כל הזכויות וההטבות על מנת להשיג את התוצאה הטובה ביותר עבור לקוחותינו. אנו גאים להציע שירות אישי, מקצועי ואמין.

בדיקת זכאות ללקוחות חדשים
25
שנות ניסיון
מייצגים מורשים במס הכנסה וביטוח לאומי

מס’ מייצג
311191100
רשות המיסים המוסד לביטוח לאומי
מייצגים מורשים במס הכנסה