להיות נכה כרוך בשלל הוצאות וקשיים, ועל כן טוב לקבל כל עזרה מטעם המדינה, ואכן יש מספר הטבות ייעודיות, ופה ניגש להיצמד להטבות מס. חשוב לדעת שמי שנקבעה לו נכות עשוי להימצא כבעל פטור ממס הכנסה. הן עבור הכנסה מעבודה (כאן נמצא שיעורי מס יותר נמוכים) והן עבור הכנסה ממקורות אחרים. לא ידעתם על כך? ובכן כל עוד הזכאות הייתה רלוונטית לפני שנת המס הנוכחית, זכאים להשיג החזר מס באופן רטרואקטיבי, עד כ6 שנים אחורה (כולל ריבית והצמדה).

חשוב לדעת!

  • על מנת לקבל פטור ממס הכנסה, ראשית נדרש שיקבעו אחוזי נכות. לא נקבעו עבורכם אחוזי נכות? הצעד הראשון שעליכם לעשות זה לגשת לוועדה רפואית מטעם מס הכנסה. נקבעו אחוזים, אך סבורים שנפלה טעות? ניתן להיעזר במחשבון מטעם ביטוח לאומי. 
  • על מנת להיות זכאים לפטור ממס הכנסה, הנכות צריכה להיקבע למינימום 185 ימים.
  • יש פטור שמתייחס להכנסה שמקורה בעבודה ויש פטור שנוגע להכנסה שאינה מעבודה, כאשר בכל שנה תקרת הפטור מתעדכנת.
  • אם לקויי ראייה, ייתכן שגם לכם מגיע החזרי מס.
  • מי שנקבעה לו דרגת נכות לאחר 15.11.2021,יוכל להשיג פטור רק אם נקבעו לו מ100% נכות עבור ליקוי אחד, או כ 90% ליקוי באופן משוכלל. 
  • אם ישנה הכנסה חייבת במס, נקבעה דרגת נכות מעל לחצי שנה, נקבע עבורכם דרג נכות בשיעור של 100% עבור ליקוי אחד, או 90% עבור כמה, אתם יכולים להשיג הטבות מס. כיצד? לשם כך יש למלא בביטוח לאומי טופס החזר מס לנכים. 
  • התוקף של פטור ממס נכנס באופן מידי, ואין זה משנה אם מדובר באמצע או בסוף השנה.

לבדיקת זכאות להחזרי מס>>
קריטריונים לזיכוי בהחזרי מס>>

כיצד החזר מס מחושב?

עתה לאחר שיישרנו קו לגבי זכויות של נכים מול מס הכנסה, נעבור להסביר כל מה שחשוב לדעת אודות החזר מס לנכים. ראשית נציין שחישוב המס מחושב באופן שנתי ושהפטור ממס הוא רק עד תקרה מסוימת, כאשר התקרה מושפעת מתקופת הנכות ומאופי הנכות (זמנית/קבועה). 

כמו כן, ניתן לקבל החזר מס עבור שנה מסוימת, ובמקביל עבור 6 שנים אחורה, כמובן כל עוד אותו אדם גילה באיחור שאינו מימש את זכותו ליהנות מפטור ממס. עוד ראוי לציין שאם לטובת קביעת זכאות נערכה ועדה רפואית ייעודית (עבור השגת פטור ממס הכנסה), אותן 6 שנים ייספרו מהמועד שבו הוגשה הבקשה. 

מימוש זכאות

כיצד ממשים את הזכאות לקבל החזר מס לנכים? ובכן כל שצריך לעשות זה לפנות למס הכנסה עם סך הטפסים הנדרשים, כולל עותק נאמן למקור של הוועדה הרפואית שקבעה את אחוזי הנכות. רוצים להיות בטוחים אלו טפסים נדרשים להביא ושמציגים את המקרה באופן אידיאלי? ניתן להיעזר בייעוץ מקצועי. 

4 תרחישים משלימים 

  • החזר מס לנכי צה”ל – מדובר במענק שנע בין 240 ל2,335 ש”ח ושמועבר מטעם מסגרת “הוראת אגף השיקום”. המענק מיועד לנכי צה”ל שסובלים מדרגת נכות שנעה בין 19 ל90 אחוזים, וזאת כדי לתמוך בתהליך שיקומי שמסייע לחזור לנהל שגרת חיים תקינה – כשכירים או כעצמאיים. גובה המענק תלוי באחוזי נכות והוא מועבר בסוף השנה. עוד ראוי לחדד שאם פעם המענק היה מועבר באופן אוטומטי, כיום אין זה המצב, כך שנדרש לוודא זאת.

 

  • החזר מס רכישה ילד נכה – הורים לילדים שזכאים ל100% נכות צרכים לדעת שאם הם עומדים לרכוש נכס, ביכולתם לנצל פטור ממס רכישה, כאשר יש משמעות לעלות הדירה. עבור דירה מעל 1,600,000 אין לשלם כלל מס רכישה, ואילו עבור הפרש בין גובה הפטור ועד לסכום של 2,500,00 ש”ח, יידרש מס רכישה רק בגובה של 0.5%.

 

  • החזר מס להורים לילדים עם צרכים מיוחדים – הורים לילדים עם צרכים מיוחדים זכאים ל2 נקודת זיכוי מטעם מס הכנסה, כאשר ניתן לקבל החזר רטרואקטיבי, כך שאם עוצרים לטפל בסוגיית החזר מס ילד נכה, עשויים להשיג אלפי שקלים.

החזר מס רכישה לנכה – מי שמוגדר כנכה עשוי להימצא כזכאי להנחה בתשלומי מס. כל זאת רלוונטי אם רוכשים דירה יד שנייה, דירה יד ראשונה וקרקע לבנייה, כאשר מדובר בהפחתה של חצי אחוז.

כותב המאמר: צוות האתר

הצוות שלנו ב-WINTAX מורכב מיועצי מס מקצועיים ומסורים שסייעו לעשרות אלפי משקי בית בקבלת החזרי מס גבוהים ממס הכנסה. עם שנים של ניסיון וידע עמוק בתחום, הצוות שלנו מתמחה במיצוי כל הזכויות וההטבות על מנת להשיג את התוצאה הטובה ביותר עבור לקוחותינו. אנו גאים להציע שירות אישי, מקצועי ואמין.

בדיקת זכאות ללקוחות חדשים
25
שנות ניסיון
מייצגים מורשים במס הכנסה וביטוח לאומי

מס’ מייצג
311191100
רשות המיסים המוסד לביטוח לאומי
מייצגים מורשים במס הכנסה