יש אנשים שמודעים להיתכנות להשיג החזרי מיסים ויש אנשים ששומעים על כך בפעם הראשונה. עם זאת, כל הנושא שנוגע להחזר מיסים הרבה יותר מורכב ממה שאנשים מתארים לעצמם. רבים לא יודעים שגם עצמאיים ופנסיונרים עשויים להיות זכאים להחזרי מיסים. רבים לא יודעים שמס הכנסה אינו מיידע אנשים שהוא חייב להם מיסים, ואף רבים לא מודעים לעובדה שניתן לפעול היום עבור החזרים שמגיעים מלפני מספר שנים. מהו אם כן החזר מס רטרואקטיבי, עבור אלו מצבים הוא רלוונטי וכיצד נדרש לפעול אם חושבים שאכן מגיע החזר מס רטרואקטיבי? לרשותכם מידע יקר ערך!

 סקירת מצב – מדוע החזר מס רטרואקטיבי כה מהותי?

טרם נרחיב אודות החזר מס רטרואקטיבי, נעצור להסביר שהמציאות היא כזו: לרוב תושבי המדינה מגיעים החזרי מס לא ממומשים, במיוחד כשמדובר בשכירים שאינם מטפלים אישית בנושא מול רואה חשבון. עוד ראוי לציין שמס הכנסה אינו מיידע בדבר החזרים שקיימים ברקע ואנשים נוטים להירתע מכל מה שנוגע לבירוקרטיה. כל זאת מוביל רבים מהאנשים השכירים והעצמאיים לפספס מדי שנה החזרי מיסים בסף אלפי שקלים, ועל כן החזר מס הכנסה רטרואקטיבי כה רלוונטי ומהותי.

עד כמה אחורה ניתן להשיג החזר מס?

כל סוגיה שנוגעת להחזרי מס מאפשרת לקבל את ההחזר עד כ6 שנים אחורה, כולל החזר מס על תרומות רטרואקטיבי, מס שלילי, משיכת קרן פנסיה, אי מימוש נקודות זיכוי וכדומה. כיצד אם כן סופרים את אותן 6 שנים? ובכן ניתן לבקש החזר רק כששנת המס מגיעה לסופה, ועד כ 6 שנים מהמועד שבו הסתיימה שנת המס שבגינה מבקשים להשיג החזר. מכאן שאם כיום אנחנו בשנת 2023, הרי שניתן להגיש בקשה גם עבור שנת 2017, אך לא עבור שנת 2016.

החזר מס רדיואקטיבי

אלו מסמכים נדרשים עבור הגשת בקשה להחזר מס?

כאשר חושבים להגיש בקשה עבור החזר מס, נדרש להיות ערוכים עם סך המסמכים הנחוצים. אלו לרוב יכללו את הרשימה הבאה:

  • טופס 106
  • אישור מקופת גמל
  • צ’ק שכולל פרטי חשבון דו”ח שנתי מקוצר – טופס 135
  • מי שמחויב להגיש דו”ח הוצאות נדרש למלא טופס 1301
  • מסמכים רלוונטיים (כגון אישור בגין תרומה, הפרשה לקופת גמל…).

כאן ראוי לציין שחלק מהמסמכים הנחוצים מטעם מקום העבודה מתקבלים רק לאחר חודש אפריל, ועל כן אם הבקשה עבור השנה הנוכחית (ולא עבור שנים חולפות), הרי שנדרש לחכות לסוף חודש אפריל.

אולי יעניין אותך גם:

כיצד ניתן להגיש בקשה להחזר מס רטרואקטיבי?

לרוב, ניתן להגיש בקשה עבור החזר מס רטרואקטיבי באופן מקוון ובאמצעות פקיד השומה שאליו משתייכים. כאן ראוי לציין שלמרות שניתן לבצע את ההליך באופן עצמאי, תמיד טוב שיש ברקע ליווי מקצועי. אם כדי לבחון היטב את הסיטואציה (מומלץ לדעת האם אכן מגיעים סכומים משמעותיים מטעם מס הכנסה) ואם כדי לנהל את ההליך באופן נוח, מהיר ויעיל.

חשוב לדעת!

לבסוף נסיים עם מספר דגשים חשובים:

  • כדי לבחון האם עשוי להגיע החזר, אפשרי להיעזר בסימולטור של מס הכנסה. בהנחה שאכן מגיע החזר, יוצמד לסכום הנקוב ריבית + הפרשי הצמדה בגובה של 4%.
  • ניתן לבקש החזר מס רטרואקטיבי גם עבור קרוב משפחה שהלך לעולמו.
  • כל עוד לא הסתיימה שנת המס הנוכחית ומדובר בשכירים שנוקו מהשכר שלהם מיסים עודפים, ביכולתם לקבל החזר באמצעות תלוש המשכורת, כך שרק נדרש לפנות אל המעסיק ולוודא שהוא אכן מטפל בכך.

לא שווה בדיקה?!

לסיכום נציין שלרבים מגיעים החזרים מטעם מס הכנסה ואף באופן רטרואקטיבי, כך שפשוט חבל להתעלם מהנתון הזה. לא רוצים להשקיע בכך זמן, או נלחצים מסך ההתנהלות? מוזמנים להיעזר בשירותי בדיקה וייצוג מקצועיים. בהצלחה!כותב המאמר: צוות האתר

הצוות שלנו ב-WINTAX מורכב מיועצי מס מקצועיים ומסורים שסייעו לעשרות אלפי משקי בית בקבלת החזרי מס גבוהים ממס הכנסה. עם שנים של ניסיון וידע עמוק בתחום, הצוות שלנו מתמחה במיצוי כל הזכויות וההטבות על מנת להשיג את התוצאה הטובה ביותר עבור לקוחותינו. אנו גאים להציע שירות אישי, מקצועי ואמין.

בדיקת זכאות ללקוחות חדשים
25
שנות ניסיון
מייצגים מורשים במס הכנסה וביטוח לאומי

מס’ מייצג
311191100
רשות המיסים המוסד לביטוח לאומי
מייצגים מורשים במס הכנסה