רבים מהפנסיונרים לא יודעים, אך הם זכאיים להטבות מס. מה אם כן נדרש לעשות, מהי המשמעות, על אלו סכומים מדובר, מי בדיוק זכאי להטבה ומה חשוב לדעת בנושא? אם גם אתם פנסיונרים ואם גם אתם מבקשים להגן על שלכם, במאמר הבא תמצאו ערך רב.

מה אומר החוק?

לכאורה, החזר מס לפנסיונרים נשמע מבטיח ופשוט, אך בפועל יש לא מעט פערי מידע, כך שחשובה הנחייה מקצועית. עם זאת, על מנת להבין כראוי במה מדובר, ראשית נעצור להסביר שגם על פנסיה נדרש לשלם מס הכנסה, כמובן בהתאם למדרגת המס הרלוונטית. עם זאת, החוק קובע (בהתאם לסעיף 9א לפקודת מס הכנסה) שמי שמגיע לגיל פרישה זכאי לפטור מטעם מס הכנסה עבור כספי הפנסיה, וזאת עד לגובה של 52% מסך תקרת הקצבה (כ 9,210 ש”ח נכון ל2023), כאשר בעוד כשנתיים (משנת 2025 והילך) הסכום עתיד לקפוץ, צפוי להגיע ל67% מסך תקרת הקצבה.

מה כל זאת אומר לגביכם? ובכן על מנת לקבל תשובה ממוקדת נדרש לבדוק את שיעור הפטור המדויק בהתאם להגדרת הפנסיה האישית (הפרטים מופיעים בתלוש הפנסיה), אם כי מראש נציין שאחוז ההחזר לא יהיה נמוך מ35%.

הרבה ומעבר להחזר מס

כמובן שחשוב לדעת שקיים החזר מס על משיכת קרן פנסיה, אך גם ראוי לדעת שניתן להשיג הקלות מס עבור מגוון הכנסות נוספות, כאשר פה אנחנו מדברים על קצבה, ריבית, דמי שכירות, הכנסות פאסיביות וכדומה, משמע חשוב לוודא שלא משלמים מיסים עודפים. חוששים שאין זה המצב, או שכבר ביצעתם זאת לאורך שנים? טוב לדעת שניתן להשיג החזר מס רטרואקטיבי עד כ6 שנים אחורה, וטוב לדעת שתמיד ניתן להתייעץ עם דמות מקצועית. סיוע מקצועי לא רק יעשה סדר בדברים, אלא גם יסייע להתנהל מול הרשויות.

כיצד מתנהלים?

בכל הנוגע לסיטואציית החזר מס הכנסה לגמלאים, נחדד שיש מקרים שבהם לא ניתן לראות שקל אם לא מגישים דו”ח מסודר, דו”ח החזר מס לרשות המיסים. עם זאת, כדי להגיש דו”ח, ראשית נדרש להבין מהן הזכויות, משמע אם מבקשים לנצל באופן מלא החזר מס לגמלאים, מומלץ לפנות לגוף מקצועי.

מתמודדים עם סיטואציה מורכבת? מוזמנים למצוא מענה!

 • מתקשים לקבל החזר מס רטרואקטיבי? יש לפעול דרך פקיד השומה.
 • מבקשים לנצל את סך הטבות המס שמגיעות לכם? החל משנת 2014 הכרחי להגיש טופס 161ד (טופס קיבוע זכויות), אם כי לפני שממלאים, מוטב לקבל ייעוץ מקצועי.
 • פנסיונרים ומקבלים הכנסה משני מקורות? הגיע הזמן להכיר תיאום מס לגמלאים!
 • חושבים למשוך כספים מקופת גמל? טוב לדעת שמגיל 60 המהלך אפשרי. קיים החזר מס על משיכת קופת גמל לאחר גיל 60. ניתן למשוך כקצבה חודשית, או כסכום חד פעמי.
 • מבקשים למשוך את קרן הפנסיה טרם הזמן? מסתכנים בחיוב מס בסך 35%! עם זאת, במגוון מקרים קיים החזר מס על משיכת קרן פנסיה. כך למשל אם הכנסה מאוד נמוכה, אם מתמודדים מול הוצאות רפואיות חריגות, אם סובלים מנכות של מעל 75%, או אם עמית בקרן נפטר, עשויים להשיג החזר מס.
 • מדובר בניצולי שואה? ניצולי שואה זכאים להטבות מס משלימות, כאשר גם כאן ניתן ליהנות מהחזר רטרואקטיבי עד כ 6 שנים אחורה. שווה לוודא שמנצלים זאת!
 • מדובר בניצולי שואה בעלי רמת נכות של לפחות 90%? ניתן להשיג פטור ממס עבור סך ההכנסות.
 • סובלים ממינימום 89% נכות בשל מחלה חמורה? ייתכן שזכאים לפטור מלא ממס הכנסה, ממש כפי שזכאים בעלי נכות רפואית. עוד נחדד ששווה לבחון האם הנכות קדמה לשנת המס שעומדת על הפרק.
 • בעלי תכניות חיסכון/פיקדונות בנקאיים? ייתכן שמגיעים לכם החזרי מס בגובה של כמה אלפי שקלים.
 • ממשיכים לעבוד לאחר גיל פרישה? זכאים להחזר תשלומי ביטוח לאומי.
 • עוברים לבית אבות ובמקביל משכירים את הנכס שגרתם בו? במקרה זה ניתן להיעזר בסעיף 9 (25). סעיף זה מעניק החזר מס עבור ההכנסות שמתקבלות מטעם השכרת הדירה.

נשארו שאלות? מוזמנים לקבל ייעוץ פרטני ומקצועי. הדרך הבטוחה לוודא שלא משלמים כספים עודפים. בהצלחה!

כותב המאמר: צוות האתר

הצוות שלנו ב-WINTAX מורכב מיועצי מס מקצועיים ומסורים שסייעו לעשרות אלפי משקי בית בקבלת החזרי מס גבוהים ממס הכנסה. עם שנים של ניסיון וידע עמוק בתחום, הצוות שלנו מתמחה במיצוי כל הזכויות וההטבות על מנת להשיג את התוצאה הטובה ביותר עבור לקוחותינו. אנו גאים להציע שירות אישי, מקצועי ואמין.

בדיקת זכאות ללקוחות חדשים
25
שנות ניסיון
מייצגים מורשים במס הכנסה וביטוח לאומי

מס’ מייצג
311191100
רשות המיסים המוסד לביטוח לאומי
מייצגים מורשים במס הכנסה