האם אתם חוסכים כסף בפיקדון? אם כן, חשוב לדעת כי אתם עשויים להיות זכאים להחזר מס על הריבית שתשלמו. החזר מס על ריבית מפיקדון יכול להגיע לסכומים גבוהים ולכן חשוב לבדוק אם אתם זכאים לו. לכן, יש להכיר את התנאים לקבלת ההחזר ולדעת מהו ההליך לבקשת החזר המס. במאמר זה נסביר ראשית מהו פיקדון ואילו סוגי פיקדונות קיימים, מי זכאי להחזר מס על ריבית מפיקדון וכיצד מקבלים את ההחזר.

מהו פיקדון

פיקדון הינו מוצר בנקאי אשר מטרתו לאפשר חיסכון של כסף לתקופה קצובה, טווח קצר או ארוך, בהתאם לתנאים המוצעים שנקבעו מראש על ידי הבנק. הבנקים מציעים מגוון רחב של פיקדונות, ביניהם פיקדון מט”ח, פיקדון שקלי, פיקדון צמוד מדד ועוד רבים נוספים. בתום תקופת הפיקדון הבנק מחויב לשלם ללקוח ריבית על הסכום שהפקיד, בהתאם לתעריף הריבית שנקבע. הריבית בפיקדונות הצמודים ובפיקדונות הלא צמודים יכולה להיות קבועה או משתנה, כאשר בריבית משתנה על הבנק לפרט את כלל התנאים המשפיעים על הריבית. כמו כן, יש להכיר את סוגיית תחנות היציאה. לרוב, לא ניתן למשוך את כספי הפיקדון טרם תום תקופת הפיקדון, אלא אם ישנן תחנות יציאה אשר נקבעו בתנאי הפיקדון בתחילת ביצוע העסקה. תחנות יציאה אלה הינן תחנות מוגדרות מראש בהן המשקיע יכול למשוך את כספו מהפיקדון ובכך להפוך את כספו לנזיל מבלי לשלם על כך קנס.

מי זכאי להחזרי מס על ריבית מפיקדון?

על פי חוק, הזכאים להחזרי מס על ריבית מפיקדון הינם כל החוסכים אשר:

  • הם או בני זוגם נולדו לפני 2.1.1948 וכן שבשנת המס הרלוונטית אחד מבני הזוג הגיע לגיל 67 (גיל פרישת חובה לנשים וגברים).
  • שני בני הזוג נולדו לפני 2.1.1948 וכן שבשנת המס הרלוונטית אחד מבני הזוג הגיע לגיל 67 (גיל פרישת חובה לנשים וגברים).

כמו כן, יש להכיר את תקרות ההחזר אשר בגינם ניתן לבקש החזר מס. במידה ומדובר על חוסכים אשר הם או בני זוגם זכאים להחזר מס, תקרת ההחזר נכון לשנת 2023 הינה 14,520 שקלים. אך, במידה ובמדובר על חוסכים שהם וגם בני זוגם זכאים להחזר מס, תקרת ההחזר לשנת 2023 הינה 17,760 שקלים. לכן, במידה וההכנסה מהריבית לא עלתה על תקרת ההחזר, החוסכים יהיו זכאים להחזר מס מלא, ואילו במידה וההכנסה מהריבית באותה השנה עלתה על תקרת ההחזר החוסכים יהיו זכאים להחזר מס חלקי בלבד.

איך מקבלים החזר מס על ריבית מפיקדון?

בקשה להחזר מס בגין ריבית מפיקדון יכולה להיעשות רק לאחר שהשנה הסתיימה והיא יכולה להתבצע באופן פרונטלי על ידי הגעה לפקיד שומה או לחילופין על ידי הגשת בקשה באתר רשות המיסים באופן מקוון. בהגשת הבקשה יש להגיש דוח מס שנתי, כאשר בדוח המס יש לציין את סכום ההפקדה, הריבית השנתית הממוצעת וההכנסה הכוללת של החוסך. לבסוף, לאחר הגשת הבקשה וקבלת אישור על הזכאות להחזר המס, החזר המס יתבצע באמצעות הוראת קבע לחשבון הבנק של החוסך.

בנוסף, יש להכיר כי ישנה אפשרות להחזר מס באופן רטרואקטיבי. כלומר, ניתן לקבל החזר מס בגין ריבית מפיקדון באופן רטרואקטיבי עד שש שנות מס אחורנית, כך שאם אתם עורכים בדיקה להחזרי מס בשנת 2023 תוכלו לקבל החזרי מס על סכומי המס שלא הייתם אמורים לשלם החל משנת 2018.

לסיום, החזר מס על ריבית מפיקדון הינה הטבה משמעותית עבור חוסכים אשר נולדו לפני 2.1.1948. הטבה זו יכולה לחסוך לכם כסף רב ולכן חשוב להכיר את התנאים לקבלת ההחזר ולמלא את כל המסמכים הנדרשים בזמן בכדי לקבל את ההחזר במלואו. בדיקת כלל הנתונים תאפשר לכם להיערך לגובה ההחזר הצפוי ולדרוש אותו בהתאם לכתוב בחוק. צרו קשר ונשמח לבדוק האם גם לכם מגיע החזר מס על ריבית מפיקדון.

כותב המאמר: צוות האתר

הצוות שלנו ב-WINTAX מורכב מיועצי מס מקצועיים ומסורים שסייעו לעשרות אלפי משקי בית בקבלת החזרי מס גבוהים ממס הכנסה. עם שנים של ניסיון וידע עמוק בתחום, הצוות שלנו מתמחה במיצוי כל הזכויות וההטבות על מנת להשיג את התוצאה הטובה ביותר עבור לקוחותינו. אנו גאים להציע שירות אישי, מקצועי ואמין.

בדיקת זכאות ללקוחות חדשים
25
שנות ניסיון
מייצגים מורשים במס הכנסה וביטוח לאומי

מס’ מייצג
311191100
רשות המיסים המוסד לביטוח לאומי
מייצגים מורשים במס הכנסה