חינוך מיוחד הינו חינוך המותאם לצרכים הייחודיים של ילדים עם לקות או מוגבלות, כגון אוטיזם. חינוך מסוג זה נועד לספק מענה לצרכים אלו, שכן המסגרות הרגילות של מערכת החינוך אינן מתאימות להם ולא מסייעות לקשיים אותם הם חווים בתחומים השונים כגון התחום השכלי, הגופני, הרגשי ועוד. החינוך המיוחד יכול להתקיים במגוון מסגרות שונות, החל מבית ספר רגיל וכיתה רגילה עם תמיכה וסיוע אישי, מרכזי שיקום מקצועיים ועד למוסדות חינוך מיוחדים.

הורים לילדים הלומדים בחינוך מיוחד עשויים להיות זכאים להחזר מס בגין הוצאות החינוך, זאת כחלק מההכרה בקשיים הכרוכים בהתמודדות עם ילדיהם בעלי הצרכים המיוחדים. לכן, החזר המס הוא הטבה ממשלתית אשר נועדה לסייע להורים לממן את העלויות הגבוהות של החינוך המיוחד ועל כן חשוב להכיר את ההטבה ולדעת מהם השלבים שיש לבצע על מנת לקבל אותה.

מי זכאי להחזר מס בגין חינוך מיוחד?

על מנת להיות זכאים להחזר מס בגין חינוך מיוחד יש לעמוד באחד מהתנאים הבאים:

  • לילד יש תעודת עיוור.
  • הורי הילד מקבלים קצבת ילד נכה מהביטוח הלאומי.
  • הילד לומד במסגרת חינוך מיוחד או במסגרת רגילה עם “סל אישי”.
  • הילד זכאי לשירותי חינוך מיוחד על פי החלטת ועדת זכאות ואפיון/ועדת השמה של משרד החינוך. ההחלטה של ועדת זכאות ואפיון מבוססת על אבחון הילד על ידי גורמים מקצועיים, כאשר אבחון זה בודק את היכולות הקוגניטיביות, הרגשיות והחברתיות של הילד וכן את הצרכים הייחודיים שלו. אולם, חשוב להכיר כי הדרישה בתנאי זה הינה קבלת הזכאות לשירותי חינוך מיוחד ולא למידה במסגרת לחינוך מיוחד. לכן, גם במידה והורי הילד בוחרים לקבל את שירותי החינוך המיוחד בבית ספר רגיל, ישנה זכאות להחזר המס.

כיצד ניתן לקבל החזר מס בגין חינוך מיוחד?

על מנת לקבל החזר מס בגין חינוך מיוחד יש להגיש בקשה לפקיד השומה של מס ההכנסה באופן ידני. הבקשה כוללת בין היתר את המסמכים הבאים: טופס 135 להגשת בקשה להחזר מס, טופס המעיד על אישור החלטת וועדת זכאות ואפיון לזכאות לשירותי חינוך מיוחד, אישור בית הספר בו לומד הילד, קבלות על ההוצאות הקשורות לחינוך המיוחד וכן במידה ויש טופס רפואי מרופא נוירולוג המעיד על לקות הילד (טופס 127).

בנוסף, לעיתים הורים משלמים את המיסים בצורה מלאה, לא מקבלים את הקלות המס מהמדינה ומתוודעים להטבה זו רק לאחר מספר שנים. לכן, חשוב להכיר כי הורים לילדים בחינוך מיוחד זכאים לקבל החזרי מס רטרואקטיביים במשך ששת השנים אשר קדמו לבקשת החזר המס. מכאן, שגם במקרה בו חולפות מספר שנים והזכאות להחזר המס נותרה, ניתן להגיש בקשה להחזר מס ולקבל את המגיע בחוק. לכן, אם אתם עורכים בדיקה להחזרי מס בשנת 2023, תוכלו לקבל החזרי מס על סכומי המס שלא הייתם אמורים לשלם החל משנת 2018.

מה גובה הזיכוי שניתן לקבל?

הזכאות להחזר מס בגין חינוך מיוחד ניתנת על ידי נקודות זיכוי ממס והינה עומדת על 2 נקודות זיכוי. נקודות אלה הן למעשה נקודות נצברות אשר לבסוף מותירות תשלום מס מופחת, כך שמתוך סך מס ההכנסה שיש לשלם יופחת סכום על סך מכפלת מספר נקודות הזיכוי בשווי נקודת הזיכוי. נכון לשנת 2023, שוויה של נקודת זיכוי אחת הוא 2,820 שקלים. לכן, הזכאות להחזר מס בגין חינוך מיוחד עומדת על סך 5,640 שקלים בשנה ומכאן על סך 470 שקלים בחודש.

לסיכום

לסיום, החזר מס בגין חינוך מיוחד הוא הטבה חשובה להורים לילדים הלומדים בחינוך מיוחד. הטבה זו יכולה לסייע להורים לממן את העלויות הגבוהות של החינוך המיוחד ולאפשר לילדים אלו לקבל את החינוך הטוב ביותר עבורם. לכן, במידה וילדכם עבר ועדת השמה ואובחן כבעל זכאות לחינוך מיוחד, כדאי שתבדקו האם מגיע לכם לקבל החזר מס בגין חינוך מיוחד. בעת הגשת הבקשה הקפידו להכין את כל המסמכים הדרושים מראש ולמלא את הבקשה בצורה מדויקת. אך, חשוב להכיר כי תהליך בקשת החזר המס הינו תהליך המלווה בטפסים רבים ובירוקרטיה, לכן אנו ממליצים ליצור עמנו קשר ולקבל סיוע וייעוץ מקצועי בכל הנוגע לתהליך החזר המס. בכך, תוכלו לדאוג שההחזר יתקבל במהירות, בקלות וכן לוודא כי סכומו יהיה גבוה ככל הניתן.

כותב המאמר: צוות האתר

הצוות שלנו ב-WINTAX מורכב מיועצי מס מקצועיים ומסורים שסייעו לעשרות אלפי משקי בית בקבלת החזרי מס גבוהים ממס הכנסה. עם שנים של ניסיון וידע עמוק בתחום, הצוות שלנו מתמחה במיצוי כל הזכויות וההטבות על מנת להשיג את התוצאה הטובה ביותר עבור לקוחותינו. אנו גאים להציע שירות אישי, מקצועי ואמין.

בדיקת זכאות ללקוחות חדשים
25
שנות ניסיון
מייצגים מורשים במס הכנסה וביטוח לאומי

מס’ מייצג
311191100
רשות המיסים המוסד לביטוח לאומי
מייצגים מורשים במס הכנסה