חברה משפחתית היא חברה שהייתה בבעלות של קרובים מדרגה ראשונה, כגון בני זוג, הורים, ילדים, אחים ואחיות. לחברה משפחתית ישנם היבטי מיסוי מיוחדים אשר יכולים לזכות את בעלי החברה בהחזרי מס. לכן, במידה ואתם בעלי חברה משפחתית, כדאי לכם לבדוק אם אתם זכאים להחזר מס.

מהי הגדרה לחברה משפחתית?

הגדרת חברה משפחתית בישראל מופיעה בסעיף 64 לפקודת מס הכנסה. לפי הגדרה זו, חברה משפחתית הינה חברה בה כל בעלי מניותיה הינם קרובי משפחה מדרגה ראשונה, כגון: בן זוג, אח, אחות, אחד מההורים, הורי ההורים וכן צאצאי בני הזוג ובני זוגם, או שלפחות אחד מבעלי החברה הינו קרוב משפחה של שאר בעלי המניות.

הטבות מס לבעלי חברה משפחתית

בעלי חברה משפחתית זכאים להטבות מס רבות אשר יכולות לחסוך להם כסף רב. להלן מספר הטבות עיקריות:

  • קיזוז הפסדים: בעלי חברה משפחתית עם מספר חברות בבעלותם, כאשר חלקן מרוויחות וחלקן מפסידות, יכולים לקזז הפסדים של חברה אחת מול הכנסות אחרות שלהם מחברה אחרת, טרם תשלום המס. בכך, בעלי החברה יוכלו ליהנות מתשלום מס נמוך יותר, שכן לא מתבצע תשלום מס בגין כל חברה בנפרד.
  • הטבות לנישום מייצג: במקרה בו הנישום המייצג של החברה המשפחתית זכאי להטבות מס של יחיד או אף לפטור ממס, לדוגמה בשל מחלה קשה או נכות, כלל המשפחה תוכל ליהנות מהקלות אלה ולקבל תשלום מס נמוך יותר. לכן, במידה ולאחד מבני המשפחה מגיעות הקלות מסוימות במיסים, ייתכן ומומלץ יהיה למנותו כנישום המייצג.
  • נישום שכיר: במידה וישנו מצב בו הנישום הינו גם שכיר בנוסף לחברה וכן כי החברה המשפחתית נמצאת בהפסדים, ניתן יהיה לקזז את הפסדי החברה מההכנסה של המשכורת וזאת טרם ביצוע חישוב המס. בכך, החברה תוכל ליהנות מהטבת מס של תשלום מס נמוך יותר.

בגין הטבות מס אלה ניתן לראות כי חברה משפחתית אשר מתנהלת באופן נכון ומחושב תוכל לחסוך תשלומי מס רבים ולקבל החזרי מס משמעותיים. כמו כן, את החזרי המס ניתן לקבל באופן רטרואקטיבי במהלך ששת השנים שקדמו לבקשה של החזר המס, כך שיש להכיר זאת ולפעול בהתאם.

איך לקבל החזר מס לבעלי חברה משפחתית?

בכדי לקבל החזר מס לבעלי חברה משפחתית יש להגיש בקשה לרשות המיסים. הבקשה צריכה לכלול את המסמכים והטפסים הדרושים, ביניהם: דוח שנתי של החברה המשפחתית בו יפורטו כלל ההכנסות וההוצאות בשנת המס הרלוונטית, פירוט כלל התשלומים לעובדים בחברה, אישורים על הכנסות אחרות, הפסדים, תרומות, צירוף סך נקודות הזיכוי במס להן זכאי הנישום וכן פירוט כלל הטבות המס הרלוונטיות של הנישום. הבקשה להחזר המס יכולה להיעשות באופן עצמאי אך מכיוון שמדובר בטפסים רבים, היכרות עם כללים וחוקים של רשות המיסים וכן ידע רב בפקודות המס, מומלץ להיעזר בבעלי מקצוע בתחום שכן ליווי נכון ומקצועי חשוב לחישוב הזכאות להחזר המס.

לסיכום, בעלי חברה משפחתית זכאים להטבות מס רבות אשר יכולות לבסוף לחסוך כסף רב. לכן, במידה ואתם בעלי חברה משפחתית, כדאי לכם לבדוק אם אתם זכאים להחזר מס. בכדי לקבל את החזר המס חשוב להגיש בזמן את הבקשה לרשות המיסים ולכלול את כלל הפרטים והטפסים הרלוונטיים, כיוון שתיעוד מלא של כלל ההכנסות וההוצאות של החברה המשפחתית יעזור לכם להוכיח את הזכויות שלכם בפני רשות המיסים. אנו ב- WIN TAX מציעים לכם לעבור את התהליך איתנו, שכן תכנון התהליך באופן מקצועי יכול לסייע לכם להבין את הזכויות שלכם ולנצל אותן בצורה המיטבית.

כותב המאמר: צוות האתר

הצוות שלנו ב-WINTAX מורכב מיועצי מס מקצועיים ומסורים שסייעו לעשרות אלפי משקי בית בקבלת החזרי מס גבוהים ממס הכנסה. עם שנים של ניסיון וידע עמוק בתחום, הצוות שלנו מתמחה במיצוי כל הזכויות וההטבות על מנת להשיג את התוצאה הטובה ביותר עבור לקוחותינו. אנו גאים להציע שירות אישי, מקצועי ואמין.

בדיקת זכאות ללקוחות חדשים
25
שנות ניסיון
מייצגים מורשים במס הכנסה וביטוח לאומי

מס’ מייצג
311191100
רשות המיסים המוסד לביטוח לאומי
מייצגים מורשים במס הכנסה