מייצגים מורשים במס הכנסה 311191100​

החזר מס לגרושים

בדקו עכשיו בצורה קלה, נוחה, בטוחה וללא דאגות

גירושים הם תהליך מורכב, בעל השפעות רגשיות וחומריות עבור כל המעורבים בו, החל מהזוג המתגרש ועד הילדים.

מדינת ישראל, מודעת לקושי הזה ובמיוחד לקושי הכלכלי הנלווה לגירושים ולכן היא מאפשרת לגרושים וגרושות, לקבל הקלות מס שונות שיקלו את ההתמודדות הכלכלית החדשה.

ההבדל בין החזר מס והקלת מס

שני המונחים הללו קשורים אחד לשני.

אוכלוסיות שונות זכאות להקלות מס, כלומר, לשלם פחות מס מאחרים בעקבות נסיבות מסוימות (חלק מהקלות אלו מוכרות בצורה של נקודות זיכוי).

לעיתים, הזכאות מתממשת בתהליך תשלום המס ואז משלמים פחות מס, בפעמים אחרות, את הזכאות מממשים בדיעבד, באמצעות קבלת החזר על מס ששולם מעבר למה שהיה צריך.

כך שלמעשה שני המושגים הללו הם צדדים של אותו מטבע.

נסיבות עיקריות המזכות החזר מס להורים גרושים

  • דמי מזונות – תשלום מזונות לילדים ו/או לבן/בת הזוג נחשבים הוצאה מוכרת והם פטורים ממס
  • הוצאות ילדים – במצבים של משמורת בין ההורים, ניתן לקבל החזר מס עבור הוצאות שהוצאו עבור הילדים, ביגוד, טיפול רפואי, חינוך ואף מזון
  • דיור – בגירושים, לעיתים, צרכי הדיור מכפילים את עצמם, ההוצאות השונות של החזקת הדירה נכנסות בתחום של הוצאות מוכרות לצורכי מס (כולל תהליכי רכישת דירה)
  • משפט – חלק מהוצאות משפט בהליך הגירושים מוכרות לצורכי החזר מס
  • מעבר מגורים – הוצאות הקשורות באופן ישיר לשינוי הפיזי של המגורים (מעבר, הובלה, רכישת מכשירים) נכנסים תחת הכרה כהוצאה מס מוכרת.
  • נישואים מחדש – כאשר גרוש או גרושה מתחתנים מחדש ומשלמים מזונות הם זכאים לקבלת נקודת זכות המזכה אותם בתשלום מס מופחת
  • הקלת מס בגין תשלום מזונות – מי מהצדדים המשלם מזונות לילדיו ואינם מתגוררים עימו או עימה, זכאי לקבל עבור עצמו נקודת זכות המזכה בתשלום מס מופחת עד הגעת הילדים לגיל בגרות

טיפים שיסייעו במיצוי וקבלת החזר מס להורים גרושים

  • תיעוד– מומלץ לשמור על כל קבלה, מסמך המעידים על הוצאות הקשורות לענייני הגירושין שנעשו עבורכם, עבור הגרוש ועבור הילדים.
  • זמן – הקפידו להגיש את הבקשה להחזר מס במועד בכדי שתוכלו לקבל החזר, בקשה להחזר מס תקפה לעד שש שנים אחורה, אולם, לא מומלץ לחכות כל כך הרבה, שכן מסמכים נעלמים וקשה לשחזר ולאתר.
  • סיוע מקצועי – יש נסיבות רבות המזכות גרושים וגרושות בהחזר מס, למי שאינם בקיאים בתחום, קשה להגיש בקשה המכסה את כל האפשרויות. לכן, מומלץ להסתייע בייעוץ מקצועי שיוכל למקסם את כל הנסיבות של הזכאות.

לסיכום

המדינה מכירה בקשיים הנובעים מגירושים ולכן מציעה מגוון של סוגיות קשורות שעבורם ניתנת הקלת מס מלאה או חלקית.

לגרושים וגרושות, מומלץ להכיר את הסוגיות הללו של הקלות המס, בכדי לא לשלם מס מיותר. בכל מקרה מומלץ, אחת לשנה או שנתיים להגיש בקשה להחזר מס להורים גרושים בכדי לוודא כי לא שולמו יותר מיסים מאשר נדרש ובמידה ואכן שולמו, לקבל החזר כספי.

שתפו אותנו

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn
תוכן עניינים

מאמרים נוספים בנושא

החזר מס להורים גאים

החזר מס להורים גאים

מדינת ישראל מעניקה הטבות מס להורים לילדים, במטרה לסייע בהוצאות גידול הילדים. הטבות אלו כוללות קצבת ילדים ונקודות זיכוי ממס הכנסה. עד לשנת 2017, הטבות

החזר מס לנכי צה"ל

החזר מס לנכי צה"ל

מדינת ישראל מעניקה לנכי צה"ל הטבות רבות, במטרה לסייע להם להתמודד עם נכותם ולשפר את איכות חייהם. אחת ההטבות החשובות הניתנות לנכי צה"ל היא החזר