החזר מס – כמה שנים אחורה ניתן להגיש?

הבנת המורכבות של מערכת החזרי המס בישראל יכולה להיות מאתגרת במיוחד, במיוחד לאנשים שפחות מסתדרים עם הליכים בירוקרטיים. אנשים פרטיים ועסקים הפועלים בישראל חייבים תמיד להיות מעודכנים בכל מה שקשור אל  תקנות המס כדי לייעל את תכנון המס וההחזרים הפוטנציאליים שאולי יהיו מגיעים להם לאחר הגשת הדוח השנתי. בישראל, ניתן להגיש בקשה להחזרי מס לא רק עבור השנה החולפת, אלא גם כמה שנים אחורה, מה שעוזר מאוד לאנשים שלא היו מודעים לכך שהם יכולים לבקש החזרי מס, או שהם זכאיים להחזרים הללו.

מה יכול להוביל לזכאות להחזרי מס?

החזרי מס בישראל יכולים להיות ממגוון סיבות, כמו כאשר הנישום שילם יותר מסים מאשר חבות המס בפועל, נישומים אשר זכאים לניכויים או פטורים נוספים רטרואקטיבית, תביעת החזרים כאשר נעשו טעויות בהחזרי מס שהוגשו בעבר ועוד.

כמה שנים אחורה ניתן להגיש בקשה?

לרשויות המס בישראל חלה התיישנות על הגשת בקשות להחזר מס ולא ניתן להגיש בכל מצב על כל שנה. על פי פקודת מס הכנסה, נישומים יכולים בדרך כלל להגיש בקשות להחזר מס תוך שש שנים מתום שנת המס שבה קמה הזכות להחזר.

למשל, עד תום שנת המס 2023 נישומים יכולים להגיש בקשה להחזר בגין מסים ששולמו ביתר או ניכויים זכאים שבוצעו במהלך שנת המס 2017.

יחד עם זאת, חשוב לציין כי מגבלה זו כפופה לחריגים והארכות שונות. בנסיבות מסוימות, רשויות המס בישראל עשויות לאפשר לנישומים להגיש בקשות להחזר מעבר למגבלת שש השנים הקבועות בחוק.

חריגים והרחבות

מערכת המס בישראל מכירה בכך שמצבים ייחודיים עשויים להצדיק חריגים מהמגבלה הסטנדרטית לשש שנים. מספר תרחישים יכולים להוביל להארכת המועד:

  • ביקורת מס: אם הנישום עובר ביקורת מס או שומה לשנה מסוימת, תקופת ההתיישנות של בקשת ההחזר של אותה שנה מתארכת עד לסיום תהליך הביקורת.
  • העברות הפסדי מס: במקרים בהם הנישום חווה הפסדי מס בשנים קודמות, תקופת ההתיישנות לתביעת החזר על הפסדים אלו עשויה להתארך מעבר לתקופה הרגילה של שש שנים.
  • חקיקה רטרואקטיבית: אם חוקי מס חדשים או חקיקה רטרואקטיבית משפיעים על שנות מס קודמות, ייתכן שהנישום יורשה להגיש בקשות להחזר עבור אותן שנים מושפעות גם לאחר תקופת ההתיישנות הרגילה.
  • פעולות משפטיות: במידה והנישום מעורב בסכסוך משפטי עם רשויות המס הקשור לשנת מס ספציפית, תקופת ההתיישנות מתעכבת עד להכרעה בתיק המשפטי.

ייעוץ מקצועי ומומחיות

ניווט במורכבות של מערכת המס בישראל יכול להיות מאתגר מאוד, במיוחד כאשר מתמודדים עם החזרי מס והארכות פוטנציאליות. לכן, אם אתם מעוניינים להגיש בקשה להחזר מס, עבור השנה החולפת או כמה שנים אחורה, כדאי שתתייעצו עם רואה חשבון או יועץ מס מוסמך אשר ילוו אתכם לאורך כל התהליך הזה.

יועץ מומחה יוכל לאפשר לכם להבין בדיוק מה הזכויות שלכם, האם יש לכם סיבה להגשת הבקשה בכלל ואם כן, הוא יוכל להעניק לכם ליווי מקצועי לאורך כל הדרך ולאפשר לכם להיות בטוחים כי הבקשה מוגשת בצורה מסודרת ועם כל המידע הנדרש על מנת לקצר את ההליך הבירוקרטי כמה שרק אפשר.

כותב המאמר: צוות האתר

הצוות שלנו ב-WINTAX מורכב מיועצי מס מקצועיים ומסורים שסייעו לעשרות אלפי משקי בית בקבלת החזרי מס גבוהים ממס הכנסה. עם שנים של ניסיון וידע עמוק בתחום, הצוות שלנו מתמחה במיצוי כל הזכויות וההטבות על מנת להשיג את התוצאה הטובה ביותר עבור לקוחותינו. אנו גאים להציע שירות אישי, מקצועי ואמין.

בדיקת זכאות ללקוחות חדשים
25
שנות ניסיון
מייצגים מורשים במס הכנסה וביטוח לאומי

מס’ מייצג
311191100
רשות המיסים המוסד לביטוח לאומי
מייצגים מורשים במס הכנסה