ראשית נציין שכל ממי שמשלם מיסים עשוי להימצא כזכאי להחזרי מס, ואין זה משנה אם מדובר בשכיר או בעצמאי, באדם שעובד או בפנסיונר. מוזמנים לגשת לבחון את הקריטריונים עבור זכאות להחזרי מס בישראל, מצד אחד כדי למקסם את הניכויים ומצד שני כדי למזער התחייבויות. אז אם גם אתם תוהים איך בודקים אם מגיע לי החזר מס, או על מה מקבלים החזר מס, המידע הבא יעשה לכם סדר!

החזר מס – מידע כללי

הניווט במערכת המס יכול להיות מלחיץ, במיוחד כשמבקשים לברר האם זכאים להחזר מס וחוששים לגלות שבעצם חייבים מס. בישראל ישנן תקנות ספציפיות שעל פיהן יש לפעול (כדי לקבל החזר מס), ועל כן חיוני להבין אותן, במיוחד אם לא רוצים לפספס הזדמנות להשיג החזר משמעותי.

עצם הידיעה מי זכאי להחזר מס ואיזה תיעוד נדרש כדי לממש את הזכאות עשוי לעזור עד מאוד, במיוחד אם מבקשים להבטיח שתקבלו את הסכום המקסימלי בהקדם האפשרי. למרבה המזל, תהליך קבלת החזר מס נחשב פשוט, ועם סיוע מקצועי, תזכו לקבל את ההחזר בקלות. עם זאת, חשוב שתהיה הבנה מעמיקה של סך התהליך, לרבות סוגי המיסים וסך הקריטריונים.

כמו כן, חשוב לציין כי החזרי מס זמינים רק עבור סוגים ספציפיים של מיסים, לרבות מס הכנסה ומס ערך מוסף (מע”מ),כאשר תושבי חוץ זכאים להחזר רק עבור תשלומי מס ההכנסה.

אז בין אם אתם תושבים ובין אם אתם תושב חוץ, בין אם אתם שכירים או עצמאיים, הבנה מקיפה בתחום עשויה לחסוך זמן וכסף, ולכן למרות שחוקי המס נחשבים מסובכים, פירוק התהליך לשלבים יתמוך בתהליך ויעניק תחושת שליטה, יעזור להבין עד תום למי מגיע החזר מס.

מה מזכה בהחזר מס?

כדי לזכות בהחזר מס בישראל, עליך לשלם יותר מסים מאשר חבות המס בפועל. בדרך כלל זה קורה כאשר המעסיק מנכה יותר מסים מהנדרש, או אם זכאים לזיכוי מס או ניכויים כלשהם והם אינן ממומשים. חלק מהזיכויים והניכויים הנפוצים כוללים הוצאות רפואיות, תרומות לצדקה, סטטוס משפחתי ומצבים רפואיים, אם כי הרשימה המלאה הרבה יותר ארוכה.

גורם נוסף שעשוי לזכות בהחזר מס הוא מצב שבו עובדים רק חלק מהשנה. במקרה זה, ייתכן שלא מרוויחים מספיק כדי להגיע לסף ההכנסה החייבת, משמע ייתכן שתהיו זכאים להחזר עבור מיסים עודפים שנמשכו מהמשכורת.

איך בודקים אם מגיע החזר מס?

אז איך אני יודע אם מגיע לי החזר מס? ובכן כדי לקבוע אם זכאים להחזר מס, נדרש לעיין בהחזרי המס ולזהות תשלומי יתר. עם זאת, אם חסרי ניסיון, בקלות ניתן לפספס מגוון הזדמנויות ועל כן הדרך הטובה ביותר לענות על השאלה הכה פופולארית: “האם מגיע לי החזר מס”? היא פשוט להיעזר בגוף מקצועי שמתמחה במשימה. גוף מקצועי יידע לבחון אם מגיע לכם החזר מס בגין ימי מילואים, שינוי תעסוקתי, לימודי תואר, מצב רפואי, מצב משפחתי, גובה וסטטוס משכורת, עסקת נדל”ן, משיכת פיצויים, רכישה משמעותית בחו”ל ועוד.

הנקודה היא שלרוב האנשים מגיעים החזרי מס, רוב האנשים לא יודעים על כך ואילו מס הכנסה אינו נוקט פעולה ומיידע, כך שאם מבקשים להכניס לחשבון הבנק כמה אלפים, נדרשים לפעול, או פשוט להשיג סיוע מקצועי.

חשוב לדעת!

לצד העובדה שתמיד שווה לבחון האם קיימים ברקע החזרי מס לא ממומשים, גם חיוני לדעת שההחזר אמור להגיע לצד הפרשי הצמדה וריבית בסך 4%. כמו כן, טרם ניגשים לקבל עזרה מקצועית, ניתן להיעזר בסימולטור להחזר מס הכנסה. נגיש עבור כולם במידי וללא צורך בתשלום. איפה? באתר של רשות המיסים!

חושדים? כך פועלים!

אם חושבים שמגיע לכם החזר מס, נדרש לספק מגוון מסמכים. לשם כך יש לשמור תיעוד יסודי של סך ההכנסות, ההוצאות ותשלומי המס (עבור השנה המדוברת).
אחד מהמסמכים החשובים שתצטרכו לספק הוא החזר מס שנתי. מסמך זה יפרט את גובה ההכנסה, הניכויים ותשלומי המס. כמו כן, חשוב לשמור תיעוד של סך מסמכי המס שמקבלים מהמעסיק (או ממקורות הכנסה אחרים), וכמובן להציג טופס 106 ושאר מסמכים רלוונטיים, למשל תיעוד הפרשה לקופת גמל, קבלות, הוצאות רפואיות, פסיקה של ועדות וכדומה.

בעת הגשת התביעה חשוב לוודא שכל התיעוד מדויק ומלא. כל שגיאה או השמטה עלולה לעכב את הטיפול בתביעה ואף לגרום לדחייה. מסקנה? מומלץ לשקול התייעצות עם איש מקצוע בתחום המס, וזאת בשל סיבה כפולה:

  • כדי לוודא שהתיעוד תקין.
  • כדי לוודא שתובעים את כל הניכויים והזיכויים שעומדים על הפרק.

שנסכם?!

לסיכום נציין שכל מה שנוגע לאיתור החזרי מס רחוק מלהיות פשוט, אך עם המידע, התיעוד והכוונה מקצועית תזכו לדרוש את ההחזר בהצלחה. עוד נחדד שעמידה בלוחות זמנים מהווה גורם מכריע, וזאת כי ברוב המקרים לא ניתן להגיש תביעה עבור החזר מס אם חלפו יותר מ6 שנים (משנת המס שעבורה מבקשים החזר), כך שנכון לשנת 2023 ניתן להגיש החזר אחורה רק עד לשנת 2017.

בהצלחה!

כותב המאמר: צוות האתר

הצוות שלנו ב-WINTAX מורכב מיועצי מס מקצועיים ומסורים שסייעו לעשרות אלפי משקי בית בקבלת החזרי מס גבוהים ממס הכנסה. עם שנים של ניסיון וידע עמוק בתחום, הצוות שלנו מתמחה במיצוי כל הזכויות וההטבות על מנת להשיג את התוצאה הטובה ביותר עבור לקוחותינו. אנו גאים להציע שירות אישי, מקצועי ואמין.

בדיקת זכאות ללקוחות חדשים
25
שנות ניסיון
מייצגים מורשים במס הכנסה וביטוח לאומי

מס’ מייצג
311191100
רשות המיסים המוסד לביטוח לאומי
מייצגים מורשים במס הכנסה