מס הוא סוג תשלום שכל בעל הכנסות, מכל סוג שהן, צריך לשלם למדינה כחלק מקבלת השירותים השונים שהמדינה מנהלת ודואגת להם.

במקרים בהם אזרח עובד, אך הכנסתו נחשבת לנמוכה, הוא זכאי לקבל אחת לשנה, מענק שנתי ממס הכנסה בגובה של כ -4000 ש”ח, המענק נקרא מענק עבודה.

לכאורה, מדובר בסוג של הכנסה ולכן היא מחויבת במס כמו כל הכנסה, אלא שבמקרה זה יש הקלת מס.

איך מקבלים מענק עבודה?

ישנם תנאים שיש לעמוד בהם על מנת לממש את הזכאות למענק, את התנאים השונים, ניתן למצוא באתר רשות המיסים. בכל מקרה, ניתן להגיש בקשה למענק ללא עלות ויחסית בקלות, גם באינטרנט דרך אתר רשות המיסים.

חשוב לדעת כי הבקשה היא אישית ויכולה להיעשות החל מחודש יולי ביחס לשנת המס הקודמת.

מענק עבודה והחזר מס שלילי

רבים נוטים להתבלבל בין שני המושגים הללו וחושבים שמדובר בדברים שונים, אך לא כך. למעשה מענק עבודה החזר מס שלילי, הם שמות שונים לאותו כלי.

השם מענק עבודה יותר קל להבנה, שכן הוא מתייחס לתשלום המבקש לעודד אנשים עובדים, בעלי שכר נמוך, להמשיך לעבוד ולא לפנות לכיוון של קצבאות.

לעומתו, השם החזר מס שלילי מתייחס לכך שההכנסות של העובד הם מתחת לגובה ההכנסות הנדרשות במיסוי ולכן העובד לא רק שאינו משלם מס אלא לכאורה צריך לקבל תשלום מכיוון שהוא מתחת לגובה המס ואת זה המדינה עושה באמצעות מתן מענק מס הכנסה שלילי.

מי זכאי לקבלת החזר מס מענק עבודה?

מענק עבודה נכלל עם סך כל ההכנסות השנתיות שהיו לעובד במהלך השנה ובהתאם לסכום המצטבר השנתי נקבע המס שהיה צריך לשלם.

הזכאות להחזר מס היא עבור כל מי שקיבל מענק עבודה ונוכה לו מס הכנסה מהמענק או שנוכה לו מס במהלך השנה מהכנסתו הכללית.

חשוב! אין בתשלום מס שבוצע, להצביע על וודאות כי אכן נוכה יתר על המידה מס. כאן בדיוק נכנס הצורך לבצע בדיקה להחזר מס. לכן, מומלץ לבעלי שכר נמוך ומקבלי מענק עבודה, לבצע בדיקה להחזר מס.

כיצד ניתן לבצע בדיקת החזר מענק עבודה?

החזרי מס יכולים להינתן עבור מגוון של נסיבות המוכרות להפחתה או הקלה בתשלום מס הכנסה. את הבקשות להחזרה מס ניתן להגיש למס הכנסה באמצעות האינטרנט או הדואר.

הגשת הבקשה מצריכה צירוף של מסמכים רלוונטיים, עדכון מידע אישי ברשויות שמוכיחים את הזכאות לתשלום מס מופחת ובהתאם לכך גם זכאות לקבלת החזר, אם אכן שולם מס מעבר לנדרש.

לסיכום

בקשת לקבלת החזר מס, עבור מס שנלקח ממענק עבודה ומסך כל ההכנסות השנתיות, הינה בקשה שמומלץ לבדוק יחד עם זכאות להקלות מס אחרות, כדי למקסם את מיצוי הזכות להפחתת תשלום מס הכנסה.

את התהליך ניתן לעשות באופן עצמאי או באמצעות גוף מקצועי שיבצע סריקה מלאה של האפשרויות.

כותב המאמר: צוות האתר

הצוות שלנו ב-WINTAX מורכב מיועצי מס מקצועיים ומסורים שסייעו לעשרות אלפי משקי בית בקבלת החזרי מס גבוהים ממס הכנסה. עם שנים של ניסיון וידע עמוק בתחום, הצוות שלנו מתמחה במיצוי כל הזכויות וההטבות על מנת להשיג את התוצאה הטובה ביותר עבור לקוחותינו. אנו גאים להציע שירות אישי, מקצועי ואמין.

בדיקת זכאות ללקוחות חדשים
25
שנות ניסיון
מייצגים מורשים במס הכנסה וביטוח לאומי

מס’ מייצג
311191100
רשות המיסים המוסד לביטוח לאומי
מייצגים מורשים במס הכנסה